Rama flet për të vdekurit nga Covid-19: Nuk janë si votat e PD-së që humbin

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kryeministri Edi Rama thyen heshtjen për akuzat e bëra nga opozita për fshehjen e shifrave të viktimave  nga covid-19. Në një dalje publike Rama ka akuzuar opozitën dhe presidentin se janë bërë palë dhe po përdorin virusin pushtet.

Duke bërë një analogji me ngjarjet poltike të së kaluarës, Rama tha se vitimat nuk janë as votat e PD që humbin rrugës nga një njësi votimi në tjetrën, dhe as serverat e kryeministrisë që u fshinë një ditë pas tragjedisë së 21 janarit.

“Nuk kanë për t’ja arritur qëllimit me inskenime politike nga morgu i spitalit. Nuk është demokratike dhe njerëzore. Në këtë luftë mund të sfidohet qeveria dhe ekspertiza, por nuk mundet që deri të presidenti të krijojë komitet alternativ, dhe opozita gjithashtu, ku një komitet thotë qeveria të blejë maska për qytetarët, ndërsa komiteti tjetër thotë virusi nuk ekziston. Kjo nuk është demokratike dhe njerëzore. Ne nuk mund të jemi rasti unikal në Europë, ku qeveria lufton çdo orë e çast, dhe opozita bashkë me presidentin bëjnë aleancë me kovidin për të më rrëzuar mua nga pushteti, duke shpërndarë fotografi klandestine nga morgu. Kjo nuk është demokratike dhe as njerëzore. Në kulmin e kësaj lufte ku vala e dytë po sulmon botën, ata bëjnë lajme të rreme edhe për të vdekurit. Sot shëndetësia nëpër botë po goditet, këta dalin dhe thonë qeveria po fsheh numrin e të vdekurve. Po kapërcejnë çdo kufi të demokraciosë sepse janë të çartur për pushtet. Sado i dobët qoftë lideri i opozitës, si mund të dalësh dhe të tmerrosh dhe të cënosh integritetin njerëzor të mjekëve që prej 9 muajsh kanë harraur fëmijët. Si mundet që të bien kaq poshtë. Si mund të flihet më gjumë kur nxjerr nga goja këtë makabritet. Si mundet ne të përdorim pushtetin për të manipuluar numrin e të vdekurve? Ky nuk është karakteri i këtij populli. Është manifestim ekstrem i karaktereve të dobëta, që gjithmonë në historinë tonë e kanë dëmtuar vendin. S’ka më turp se kaq. Në këtë pikë nuk është më dot e imagjinueshme, se ku mund të shkojë më paturpësia e këtyre. Vota janë ata që vdesin në spitale, vota të PD që humbin rrugëve? Kush janë mjekët? Anëtart e komiteteit të Nishanit, apo këshilltarët e presidentit që shpërndajnë nëpër botë si zogjtë e korbit lajme të rreme?

Viktimat e kovidit nuk mund të fshihen si serverat në kryeministri pas 21 janarit.

Ata janë në gjendje ta bëjnë vetë këtë për të cilën na akuzojnë. Këta ngrenë akuza që ngrenë dhe të vdekurit nga varri.

Prokuroria e di vetë detyrën e saj, nëse do të përfshihet në këtë lemeri politike, askush s’do e pengojë, por ky përshkallëzim i luftës së tyre për pushtet, është ku thërret qameti.

Do ta kalojmë dhe këtë dimër të vështirë, dhe Shqipëria do e kalojë dhe pjesën më të keqe, që na zuri dhe do e heqim deri në fund me forcën e karakterit tone”, tha ndër të tjera Rama.

Shpërndaje
Share.

Komento