U tha se përdorën kokainë në Eurovision, grupi Måneskin do të bëjë testin e drogës

0
439

Maneskin of Italy pose with the trophy following a news conference after winning the 2021 Eurovision Song Contest, in Rotterdam, Netherlands, May 23, 2021. REUTERS/Piroschka van de Wouw TPX IMAGES OF THE DAY

Grupi fitues i Eurovision, Maneskin do të bëjë një test vullnetar për drogë pasi mohoi spekulimet se këngëtari i tyre ishte duke marrë kokainë gjatë transmetimit, thanë organizatorët të dielën.

Vokalisti Damiano David do të testohet pasi të kthehet në Itali, pas pamjeve virale të tij duke u mbështetur mbi një tavolinë në zonën e mikpritjes së konkursit në Roterdam.

Kjo vjen pasi favoritët Maneskin luftuan kundër konkurrencës së ashpër nga Franca dhe Zvicra, duke arritur fitoren në saje  të votës së publikut për të fituar me 524 pikë me këngën e tyre “Zitti e Buoni”.

“Ne jemi të vetëdijshëm për spekulimet rreth videoklipit të fituesve italianë të Konkursit të Këngës Eurovision në Dhomën e Gjelbër mbrëmë,” tha Bashkimi Evropian i Transmetimeve (EBU) në një deklaratë.

Banda ka hedhur poshtë me forcë pretendimet e përdorimit të drogës dhe këngëtari në fjalë do të bëjë një test vullnetar të drogës pasi të mbërrijë në shtëpi. Kjo u kërkua prej tyre mbrëmë por nuk mund të organizohej menjëherë nga EBU.

Këngëtari i Maneskin u pyet për pamjet gjatë një konference shtypi herët të dielën dhe tha se ai kishte parë poshtë sepse kitaristi Thomas Raggi kishte thyer një gotë.

“Unë nuk përdor drogë. Ju lutem, djema. Mos e thoni me të vërtetë, pa kokainë. Ju lutem, mos e thoni atë,” tha David.

EBU tha se provat në vendngjarje duket se mbështesnin deklaratën e Davidit në lidhje me thyerjen e xhamit.

“Banda, menaxhmenti i tyre dhe shefi i delegacionit na kanë informuar se asnjë ilaç nuk ishte i pranishëm në Dhomën e Gjelbër dhe shpjeguan se një gotë ishte thyer në tryezën e tyre dhe po pastrohej nga këngëtari“, thuhej në deklaratë.

“EBU mund të konfirmojë që xhami i thyer u gjet pas një kontrolli në vend. Ne jemi ende duke shikuar pamjet me kujdes dhe do të azhurnojmë me informacione të mëtejshme në kohën e duhur.”

Grupi kishte thënë më herët në historitë e tyre në Instagram se ata ishin të gatshëm për t’u testuar sepse nuk kanë asgjë për të fshehur.

“Ne jemi vërtet të tronditur për atë që disa njerëz thonë për Damianon, që merr drogë. Ne vërtet jemi kundër drogës dhe kurrë nuk kemi përdorur kokainë. Ne jemi këtu për të luajtur muzikën tonë dhe ne jemi kaq të lumtur për fitoren tonë në Eurovision dhe duam të falënderojmë të gjithë që na mbështesin”, thanë ata.

Maneskin nuk bëri asnjë koment të menjëhershëm pas njoftimit të testit të drogës, por llogaria e tyre në Instagram postoi një foto të bendit në një aeroplan me trofeun e Eurovision me shkrimin: “Dhe tani le të shkojmë në shtëpi. Faleminderit”.

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj