Harry dhe Meghan njoftojnë lindjen e vajzës, emri i saj në nder të Mbretëreshës dhe Lady Diana-s

0
551

Duka dhe Dukesha e Sussex kanë njoftuar lindjen e një vajze që ata e kanë quajtur Lilibet “Lili” Diana Mountbatten-Windsor.

Vajza e Harry dhe Meghan, e cila lindi në spital në Kaliforni të Premten dhe emri I saj I parë nderon Mbretëreshën e cila thirrej Lilibet në rininë e saj, ndërsa emri i saj i mesëm u zgjodh për të nderuar gjyshen e saj të ndjerë, Princeshën e Uellsit.

Të dyja,  nëna dhe fëmija janë të shëndetshme dhe mirë, dhe Lilibet ka shkuar në shtëpi pas lindjes së saj në spitalin Santa Barbara Cottage.

“Duka dhe Dukesha ju falënderojnë për urimet dhe lutjet tuaja të ngrohta ndërsa gëzojnë këtë kohë të veçantë si familje”, shtoi sekretari i shtypit i çiftit.

Ashtu si vëllai i saj i madh, Archie, i cili nuk u lejua një titull mbretëror kur lindi në 2019, vajza e Sussexes nuk lejohet të jetë një princeshë dhe as të ketë titullin HRH, pasi ato janë shumë larg kurorës sipas rregullave të përcaktuara më shumë se 100 vjet më parë.

Foshnja e re do të ketë të drejtë të jetë një princeshë dhe Archie një princ, të dy me titull, pas vdekjes së Mbretëreshës dhe kur Princi Charles, babai i Harry, bëhet mbret.

Harry dhe Meghan zbuluan se ishin në pritje të një vajze gjatë një interviste me Oprah Winfrey në mars, gjatë së cilës ata gjithashtu folën sinqerisht për përçarjen e tyre me pjesën tjetër të familjes mbretërore. Meghan tha se shqetësimet ishin ngritur para lindjes së Archie rreth asaj, se sa e errët do të ishte lëkura e tij.

 

 

 

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj