Zbardhet dokumenti që Rama ua la në tryezë ambasadorëve se përse kërkon shkarkimin e Metës

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pas konferencës për shtyp të mëngjesit të djeshëm, ku Meta firmosi “live” anulimin e zgjedhjeve të 30 qershorit, kryeministri Edi Rama mblodhi menjëherë Kryesinë e PS-së. Në këtë mbledhje u vendos që ditën e enjte të nisë edhe shkarkimi i presidentit Meta. Pas mbledhjes së Kryesisë Rama takoi në zyrën e tij ambasadorët e BE-së të akredituar në Tiranë.

Sipas një dokumenti të publikuar nga “Lapsi.al”, që Rama e la në tryezën e ambasadorëve, ka sqaruar arsyet pse kërkon shkarkimin e tij dhe shkeljet që presidenti Meta ka bërë.

Në këtë dokument fillimisht bëhet një përmbledhje e datave duke nisur që nga 5 nëntori 2018 kur “Presidenti pas konsultimit me partitë politike vendosi të dekretojë 30 qershorin si datë të mbajtjes së zgjedhjeve të pushtetit të qeverisjes vendore”.

Në letër thuhet se “Nëse Presidenti do të bëjë konkret vendimin për të anuluar datën e zgjedhjeve, ne e konsiderojmë atë një akt arbitrar dhe në kundërshtim me Kushtetutën”.

Sipas dokumentit të Ramës, Meta e ka tejkaluar pushtetin që i ka dhënë Kushtetuta, e cila nuk ia jepkëtë të drejtë për të ndërmarrë një akt të tillë.

Shpërndaje
Share.

Komento