Vjen lajmi i mirë nga mjeku shqiptar: Hiqini dorezat po patët mundësi dhe lahuni në det!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mjeku i njohur, Ilir Alimehmeti iu ka bërë thirrje shqiptarëve  nëpërmjet rrjetit social Facebook që të mos përdorin doreza në këtë kohë pandemie.

Sipas tij dhe sipas një studimi nga Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në SHBA, thuhet se  Covid-19 nuk mund të transmetohet me lehtësi përmes prekjes së objekteve apo sipërfaqeve të infektuara.

Sipas studimit të CDC, mundësistë për t´u infektuar nga sipërfaqet apo objektet e infektuara janë të vogla.

“Lajm i mire miqte e mi!  CDC (Centers for Disease Control and Prevention – USA) tani informon se virusi nuk trasmetohet me lehtesi permes prekjes se objekteve apo siperfaqeve te infektuara!

Megjithese eshte ende e mundur, kjo mundesi eshte zbuluar qe eshte shume me e vogel se sa mendohej fillimisht.

Pra, ato dorezat hiqini po patet mundesi!”, shprehet mjeku Alimehmeti.

Po ashtu një tjetër studim nga Instituti Kombëtar i Francës per Shkencat Oqeanike, nuk ka gjetur gjurmë të koronavirusit as në ujin e detit dhe as në molusqe.

Ndaj mjeku shqiptar Alimehmeti u bën thirrje shqiptarëve të lahen në det, të argëtohen vetë dhe të argëtojnë fëmijët pasi nuk ka asnjë rrezik nga uji i detit.

“Qe ta kemi te qarte, DETI NUK E PERHAP KORONAVIRUSIN!

Pse molusqet jane te rendesishme ne studim?

Sepse ushqehen permes filtrimit te ujit te detit.

Ne ujerat detare derdhen ujerat e zeza qe permbajne virusin.

Nese ky virus do te mbijetonte ne det, atehere prova behet pikerisht te molusqet qe sherbejne si akumulues biologjike!

Forca miq!

Lahuni ne det, argetohuni vete dhe lironi femijet”, shkruan në Facebook mjeku Alimehmeti.

Shpërndaje
Share.

Komento