Rikthehet Mafia/ Ekzekutohet në mënyrë makabre bosi i familjes Gambino

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Më shumë se tre dekada paqeje mes Mafias janë shkatërruar nga vrasja e natës së fundit të shefit të familjes së krimit Gambino, Francesco ‘Franky Boy’ Cali.

Cali, 53 vjeç, u qëllua gjashtë herë dhe u përplas me një kamion jashtë shtëpisë së tij të kuqërremtë në rrugën T”odt Hill” në Staten Island. Gruaja e tij dhe fëmijët e vegjël ishin brenda shtëpisë, ndërsa i biri vrapoi jashtë dhe thirri: Baba! Baba! ”

Vrasja e Cali është goditja e parë ndaj  Mafias pasi që John Gotti organizoi vrasjen e kreut të Gambino, Paul Castellano më 1985.

“Edhe Gotti kishte më shumë respekt … ai e bëri atë jashtë Manhattan-it,” tha një burim për New York Post.

Policia duke iu përgjigjur një thirrjeje të 911-ës për një sulm në progress, mbërriti pas orës 9.15 për të gjetur Cali-n me gjashtë plagë me armë zjarri në bel.

Ai u shpall i vdekur menjëherë pasi arriti në spital. Hetuesit, duke përfshirë edhe FBI-në, po shqyrtojnë nëse sulmi  ishte autorizuar nga një prej pesë familjeve mafioze të Nju Jorkut, ose nëse ishte kryer nga një armik tjetër.

Asnjë arrestim nuk është bërë dhe një hetim është duke u zhvilluar ndërsa policia po kërkon për  një kamionçinë blu që u largua nga skena e tmerrshme pasi besohet të ketë shtypur Cali-n.

Një burim i policisë i tha “DailyMail.com” se: ‘Cali ishte në shtëpi po hante darkë me familjen e tij kur ky kamion u shfaq. Ai u qëllua jashtë shtëpisë.

‘Një nga fqinjët e Calit, Salvatore, 58-vjeçar, tha për “New York Times” se dëgjoi një shpërthim prej rreth shtatë të shtënash. “Sapo dëgjova pow-pow-pow-pow-pow, u tmerrova” tha ai.

Ndërsa shtoi “Kurrë nuk e dimë se kush  janë fqinjët tanë”.

Dhe një banor, Prashant Ranyal, 39 vjeç, i cili jeton pak më larg vendit të ngjarjes, tha për “New York Post”: ” E kam parë në filma diçka të tillë, por unë kurrë nuk kam parë ndonjë gjë të çuditshme në zonë që të sillte këto pasoja”.


Për policët, Cali ishte njohur si një ‘shef i vërtetë, i qetë i shkollës së vjetër’ – tha një burim i policies.

Ai konsiderohej si mbulim për  ish-shefin e tij John Gotti, sepse ‘askush nuk e sheh atë’.

Cali kishte vetëm një dënim penal, pasi kishte kaluar 16 muaj për një akuzë federale të zhvatjes në vitin 2008.

Familja  Gambino është një nga ato që quhen gjerësisht “Pesë familjet” e operacioneve të krimit të organizuar italian në qytetin e Nju Jorkut dhe në pjesë të tjera të Shteteve të Bashkuara.

Rritja e Gambinos për t’u bërë një nga familjet mafioze më të fuqishme në Amerikë filloi në vitin 1957, kur një anëtar i familjes, Carlos Gambino – një emigrant italian – orkestroi vrasjen e Albert Anastasia, i cili kishte organizuar një koleksion të bandave italiane në atë që tani do të konsiderohet një “familje krimi”./gazetareforma/

Shpërndaje
Share.

Komento