Revista Forbes publikon listën e futbollistëve më të pasur, ja kush e mban vendin e parë

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo kryesojnë edhe një herë renditjen e këtij viti në Forbes të futbollistëve më të paguar, pasi Messi zgjidhi një dramë me kontrata disa javore për të zënë vendin e parë me 126 milion dollarë, duke lënë  Ronaldon e Juventusit në vendin e dytë me 117 milion dollarë. Por tifozët e futbollit kanë një objekt të ri magjepsës në Kylian Mbappe, sulmuesin e Paris Saint-Germain i cili zbarkon në vendin e katërt me 48 milion dollarë.

Mbappe është goditja e fortë  e klubit të Parisit ashtu edhe e ekipit kombëtar francez, pasi ka grumbulluar 103 gola në të gjitha garat që kur u bë profesionist pesë vjet më parë. Në moshën 19 vjeç, ai u bë lojtari më i ri që shënoi një gol në Kupën e Botës që nga legjendari Pelé (i cili e bëri atë në 1958 në moshën 17 vjeç) ndërsa ndihmoi ekipin francez të fitonte titullin e dytë në histori. Ai është përpara dy liderëve të lojës kur ata ishin në moshën e tij: Dy herë golashënuesi më i mirë në Ligue 1 të Francës tashmë ka 12 gola më shumë në karrierë sesa Messi në moshën 21 dhe 76 më shumë se Ronaldo.

Në përgjithësi, dhjetë lojtarët më të mirë në botë pritet të tërheqin 570 milionë dollarë rroga, shpërblime dhe miratime këtë sezon të ardhshëm, duke mos ndalur asnjë pauzë të mëtejshme pandemike të këtij lloji që çoi në ulje të pagave nga 30% në 70% pranverën e kaluar në të gjithë Evropën ligat Transporti i kombinuar i listës është rritur 11% nga sezoni 2019-20.

Kjo është lista e plotë prej 10 lojtarëve më të paguar në botë sipas “Forbes”

1 Lionel Messi – 126 milionë

2 Cristiano Ronaldo – 117 milionë

3 Neymar – 96 milionë

4 Kylian Mbappe – 48 milionë

5 Mohamed Salah – 37 milionë

6 Paul Pogba – 34 milionë

7 Antoine Griezmann – 33 milionë

8 Gareth Bale 29 milionë

9 Robert Leëandoëski – 28 milionë

10 Davi De Gea 27 milionë.

Burimi\Forbes

Shpërndaje
Share.

Komento