Rënie drastike temperaturash në Spanjë, vendi po përballet me ngrica dhe dëborë të madhe

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Spanja ka regjistruar temperatuarat më të ulëta në të paktën dy dekada mes një ftohje rekord që mbuloi Madridin në dëborë, mbylli aeroportin kryesor të qytetit dhe bllokoi rrugët në dëborë dhe akull. Temperaturat ranë deri në 25.4 gradë Celsius në qytetin Bello, të vendosur në një rajon malor në lindje të Madridit të njohur si Siberia Spanjolle.

Në Madrid, temperaturat ranë në minus 10.8 gradë Celsius, niveli më i ulët në gjysmë shekulli, me aeroportin e kryeqytetit Barajas që regjistroi minus 13.2 gradë Celsius.

Pjesa më e madhe e Spanjës po përpiqet të kthehet në normalitet tre ditë pas një reshje dëbore rekord 30-orëshe që më pas u forcua nga temperaturat rekord të ulëta. Ngrirja e madhe tani ka ndërlikuar përpjekjet për të pastruar rrugë të panumërta të bllokuara nga bora, por autoritetet rifilluan punën e tyre sot për të pastruar rrugët nga akulli dhe pemët e rëna pavarësisht nga i ftohti i tmerrshëm.

Shkollat ​​mbetën të mbyllura në kryeqytetin dhe pjesën më të madhe të Spanjës qendrore, me ekipet e urgjencës dhe ushtrisë që ende punonin për të rihapur rrugët, për të hequr pemët e rëna, për të rivendosur linjat e energjisë, si dhe për të siguruar shpërndarjen e vaksinave të ushqimit dhe koronavirusit.

Autoritetet po i nxisin njerëzit të qëndrojnë në shtëpi nëse nuk kanë nevojë vërtet për të dalë, për të shmangur aksidentet që mund të tensionojnë më tej dhomat e urgjencës. Të paktën tre njerëz vdiqën kur stuhia Filomena përfshiu vendin gjatë fundjavës dhe të martën, zyrtarët e Barcelonës konfirmuan se dy persona të tjerë, të dy të pastrehë, ishin gjetur të vdekur, me të gjitha shenjat që sugjeronin se ata vdiqën nga hipotermia.

Shpërndaje
Share.

Komento