fbpx

Qyteti më i madh i Zelandës së Re, Auckland i rikthehet bllokimit total

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kryeministrja e Zelandës së Re Jacinda Ardern tha të Shtunën se qyteti më i madh i vendit, Auckland, do të shkojë në një bllokim shtatë-ditor nga mëngjesi i herët të Dielën pasi u shfaq një rast i ri lokal i koronavirusit me origjinë të panjohur.

Kjo vjen dy javë pasi afro 2 milion banorët e Auckland u zhytën në një bllokim të parakohshëm tre-ditor kur një familje prej tre personash u diagnostikua me variantin më të transmetueshëm në Mbretërinë e Bashkuar të koronavirusit të ri që shkakton COVID-19.

Zyrtarët shëndetësorë, të cilët nuk mund të konfirmonin menjëherë se si personi u infektua, thanë se renditja e gjenomit të infeksionit të ri ishte në proces. Pacienti zhvilloi simptoma të martën dhe konsiderohet se ka qenë potencialisht infektiv që nga e diela, thanë zyrtarët. Personi ka vizituar disa vende publike gjatë asaj periudhe.

“Bazuar në këtë, ne jemi në pozitë fatkeqe, por të domosdoshme për të mbrojtur përsëri Aucklanders,” tha Ardern, duke njoftuar bllokimin.

Autoritetet shëndetësore po përpiqeshin të zbulonin nëse çështja e re ishte e lidhur me grupin e hershëm të shkurtit, tani me 12 infeksione. Kyçja, me kufizime të Nivelit 3, do t’i lejojë njerëzit të largohen nga shtëpia vetëm për pazar dhe punë thelbësore, tha Ardern. Vendet publike do të qëndrojnë të mbyllura. Kufizimet në pjesën tjetër të vendit do të shtrëngohen në kufizimet e Nivelit 2, duke përfshirë kufijtë në tubimet publike.

Zelanda e Re, një nga kombet më të suksesshme të zhvilluara në kontrollimin e përhapjes së pandemisë, ka parë pak më shumë se 2,000 raste të koronavirusit që nga fillimi i pandemisë.

Shpërndaje
Share.

Komento