fbpx

Pa distancë dhe pa maska, australianët e “djegin” me performancën e këngëtares shqiptare

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mijëra njerëz dolën në festivalin e Mardi Gras të shtunën në Sidnei, një nga ngjarjet e pakta të  të “Pride-it” në botë që lejohet të mbahet.

Ylli britanik i popit Rita Ora e mbylli veprimtarinë me një performancë elektrike në Sydney Cricket Ground, ku Mardi Gras u mbajt për herë të parë në historinë e ngjarjes. Vendi lejoi që turmat të qëndronin ulur ndërsa pjesëmarrësit e paradës marshuan dhe vallëzuan pranë.

Veshur me një kostum blu dhe çizme me ngjyrë ylberi deri në gju, Ora i trajtoi argëtuesit me këngë përfshirë Let You Love Me, Carry On dhe Bang Bang.

“Jam e emocionuar. Kjo është shfaqja ime e parë në një kohë shumë, shumë të gjatë, kështu që faleminderit, ”tha ajo.

Më parë, turma u argëtua nga konkurrenti i ardhshëm i Australisë në Eurovizion Montaigne. Për herë të parë në historinë e saj 43-vjeçare, parada e Mardi Gras nuk u drejtua në Oxford Street dhe nuk shfaqi nota tradicionale të mëdha, por u përqëndrua në kostume, kukulla dhe rekuizita.

Me temën “Ngrihu”, rreth 5,000 njerëz marshuan në paradë, duke përfaqësuar më shumë se 100 grupe të komunitetit LGBTQI. Organizatat pjesëmarrëse përfshinin shërbimin zjarrfikës rural të NSË, ANZ, Departamentin e Mbrojtjes dhe organizatën e shëndetit mendor Headspace.

Më herët të Shtunën, grupi aktivist Pride in Protest marshoi në Oxford Street pasi iu dha një përjashtim nga shëndeti publik. Grupi argumenton që Mardi Gras është korporatuar dhe është larguar nga rrënjët e lëvizjes origjinale në 1978, kur u mbajt parada e parë.

 

Shpërndaje
Share.

Komento