Organizata Botërore e Shëndetësisë ngre alarmin: Ja ku është tashmë epiqendra e Covid-19

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ndonëse në dy muajt që lamë pas ishte kontinenti më pak i prekur nga pandemia, duket se Amerika e Jugut tashmë është kthyer në epiqëndrën e pandemisë.

Brazili është shteti më i goditur, ndërkohë që po rriten rastet edhe në disa shtete afrikane që kanë pasur deri më tani numër të vogël të rasteve të vdekjeve, ka thënë Organizata Botërore e Shëndetësisë.

“Në një mënyrë, Amerika Jugore është kthyer në epiqendrën e re të përhapjes së sëmundjes”, ka thënë eksperti për emergjenca në OBSH, mjeku Mike Ryan, duke teksa ka shtuar se Brazili “është qartësisht vendi më i prekur”.

Ryan ka thënë se autoritetet braziliane kanë miratuar përdorimin e ilaçit kundër malaries, hydroxychloroquine, për t’i trajtuar pacientët e prekur me koronavirus.

Ai po ashtu ka njoftuar se nëntë shtete afrikane kanë pasur rritje për 50 për qind të rasteve të prekura me këtë virus në javën e kaluar, derisa të tjerat kanë përjetuar shkallë të normalitetit.

Shkalla e ulët e vdekshmërisë mund t’i atribuohet gjysmës së popullsisë të moshës 18 vjeç apo më pak, ka thënë ai, teksa ka shtuar se ende është i shqetësuar që kjo sëmundje mund të përhapet në kontinentin afrikan, i cili ka probleme të theksuara me shërbimet për kujdes intensiv dhe pajisje për ventilim.

Në rang botëror deri tani janë regjistruar 5,281,148 të infektuar dhe  338,716 vdekje.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës numërojnë 1,642,238 të prekur dhe 97,528 viktima, duke u renditur e para në rang botëror, ndjekur nga Rusia me 326,448 të prekur dhe 3,249 të vdekur dhe Brazili me 319,069 të infektuar dhe 20,541 viktima.

Shpërndaje
Share.

Komento