Nis seanca, priten debate të ashpra mazhorancë-opozitë

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ka nisur seanca e jashtëzakonshme në Kuvend, ku pritet votimi i dekreteve të Presidentit Ilir Meta mbi ndryshimet e fundit në qeveri.

Edhe pse ka nisur seanca, Meta, ende nuk e ka dekretuar Ramën, për ti dhënë atij mundësinë që të jetë edhe ministër i Jashtëm.

“Kushtetuta e para, Kushtetuta e para”, tha Meta për gazetarët.

“Besoj se deri në 17:00 Presidenti t’i ketë dhënë fund kësaj historie të pakuptimtë të krijuar artificialisht dhe në të gjitha ministritë të vijojë puna”, u shpreh kreu i grupit parlamentar socialist, Taulant Balla.

Ndryshimet e fundit në kabinet kanë nxitur edhe opozitën që të marrë pjesë në senacë.

Madje, opozitarët kanë dorëzuar edhe emrat e deputetëve për të folur në Parlament, veprim që, sipas mazhorancës, rregullorja nuk ua lejon për shkak se sot nuk parashikohen diskutime, por vetëm votim të dekreteve të Presidentit.

Shpërndaje
Share.

Komento