Ndezën zjarr të pastronin tokën, digjen 15 hektarë me pisha në Ersekë

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Një zjarr masiv ka rënë në fshatin Boshanj të Ersekës. Mësohet se 15 hektarë dushqe dhe pisha janë djegur në Juglindje të Shqipërisë.

Flakët e zjarrit janë përhapur në mënyrë të shpejtë edhe nga era, por edhe nga terreni i vështië ka qenë e vështirë ndërhyrja e zjarrfikëseve.

Ditët e fundit ka pasur shtim të rasteve të zjarrvënieve të qëllimshme, por nuk përjashtohet mundësia e zjarreve si pasojë e temperaturave të larta të ditëve të fundit.

Ditën e djeshme, në Ersekë, në vendin e quajtur Antenat, disa banorë kishin ndezur zjarr për të pastruar tokën nga shkurret, por dëme të shumta janë shkaktuar nga pakujdesia.

Shpërndaje
Share.

Komento