Merr fund ankthi, Alvin Berisha jashtë kampit famëkeq të Sirisë

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Alvin Berisha më në fund është jashtë kampit “Al-Hawl”.

“Ora News” bën me dije se shumë shpejt vogëlushi do të shkojë në Romë dhe më në fund do të bashkohet me babanë e tij.

Në operacionin e shpëtimit u angazhua edhe konsullata shqiptare.

Alvin Berisha përfundoi në kampin sirian kur ishte vetëm 6 vjeç.

Ai u mor nga nëna e tij, Valbona Berisha, e cila pasi u radikalizua, u martua me një xhihadist nga Kosova dhe shkoi në Siri.

Ajo vdiq si pasojë e një shpërthimi, duke bërë që Alvin të mbesë i vetëm

Rasti i Alvin Berishës u bë publik nga emisioni investigativ “Le Iene”.

Stafi i emisionit mundësoi gjithashtu një takim mes 11-vjeçarit dhe babait të tij, Afrim Berishës, pas plot 5 vitesh.

Shpërndaje
Share.

Komento