fbpx

Kapet sasia rekord e drogës, një nga konfiskimet më të mëdha në gjithë botën

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zyrtarët doganorë gjermanë kanë gjetur më shumë se 16 tonë kokainë në kontejnerët që mbërritën në Hamburg nga Paraguai. Një tjetër sasi prej  7.2 tonësh kokainë u kap në Belgjikë dhe një i dyshuar u arrestua në Hollandë.

Zyra doganore e Hamburgut e përshkroi gjetjen në portin gjerman si sasinë më të madhe të kokainës së kapur ndonjëherë në Evropë dhe një nga konfiskimet më të mëdha në të gjithë botën. Zyra e prokurorëve kombëtarë Hollandezë, duke iu referuar tërheqjes së përgjithshme, tha se “kurrë më parë nuk është kapur kaq shumë kokainë” në një operacion të vetëm.

Droga u gjet në një kërkim në pesë kontejnerë nga Paraguai që ishin shënuar si të dyshuar në një analizë të rrezikut nga disa autoritete doganore Evropiane, tha zyra e Hamburgut. Ata kishin zbuluar “parregullsi të qarta” në tre kontejnerë, të cilët ishin të ngarkuar me stuko në kanaçe prej kallaji, por përmbanin edhe sende të tjera. Oficerët e doganës gjetën kokainën të fshehur në më shumë se 1,700 kanaçe.

Dokumenti i transportit i lidhur me dërgesën iu drejtua një 28-vjeçari në qytetin Hollandez të Vlaardingen, i cili u arrestua të mërkurën. Hetimet para arrestimit të tij çuan autoritetet holandeze në një dërgesë tjetër kontejnerësh që ishin rrugës nga Panama në portin belg të Antëerpen. Një kontroll nga zyrtarët e doganave belge të Shtunën zbuloi 7.2 tonë metra kokainë të fshehur në një enë me blloqe druri.

Transporti total në Hamburg dhe Antëerp  shkon  më shumë se 23 tonë metrikë dhe do të kishte një vlerë tregu “disa miliardë euro”, sipas zyrës doganore të Hamburgut. Duke përdorur një masë të ndryshme të çmimit, prokurorët Hollandezë vlerësuan vlerën me shumicë të dërgesave të kombinuara në rreth 600 milion euro (730 milion dollarë).

/AP/

Shpërndaje
Share.

Komento