Edi Rama: “I gatshëm për dialog, për t’u ulur e për të diskutuar”

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kryeministri i vendit, Edi Rama, në konferencë për mediat për të komunikuar në lidhje me zhvillimet e fundit në vend, ka folur dhe për mesazhin që i dërgoi Bashës në lidhje me dialogun.

“Një mesazh kam për mikun tim rrugë-humbur. Kujtoje mesazhin që të kam shkruar, kur i ke hyrë kësaj rruge, ka kohë, shumë kohë më pare. Dhe po ta përsëris prapë nuk je vonë akoma të kthehesh nga kjo rrugë. Me shumë të drejtë llogarit ata që ndjekin, do të kërkojnë ty se nuk ka hile në botë që ta tërheq partinë e vetë nga stacioni i një alternative qeverisëse tek ky stacion që thoshe aman ik. Patjetër që unë jam aty gjithmonë, i gatshëm për dialog, për tu ulur e për të diskutuar. Ulemi flasin dhe s’ka asnjë diskutim që ato shqetësime t’i kthejmë në nisma ligjore, patjetër asnjë problem. Nëse kjo nuk është një luftë e ulët për të bërë një pazar, atëherë jemi në rregull. Çdo shqetësim, ulemi flasim ta diskutojmë negociojmë dhe vendosim. Përndryshe më herë se vonë, turpi do t’i ndjekë pas gjithë kohës. Për ne që jemi këtu, dialogohet patjetër. Ata mendojnë se ne jemi si ata, pasi mandatin e marrë nga qytetarët e konsiderojmë një leckë që mund ta grisim e shkelim si duam. Do të ishte shumë më normale që një kryeministër të mendonte edhe të largohej në kushte kur ka një problem të brendshëm, që nuk ka mundësi të garantoj mbështetje brenda grupit parlamentar për një situatë të caktuar. Po ku ka kryeministër, unë jo e jo, në planet që të mendojë një sekondë të vetme se mund t’i bëjë vendit dëmin e jashtëzakonshëm të pranimit të një precedenti të tillë. Nëse ky precedent do të realizohej në kulturën politike të një vendi atëherë çdo opozitë bën këtë. Hidh benzinë e vër shkrepëse dhe deklaro betejën për liri. Nuk ndodh por, fakti që ka shumë më tepër kohë televizive, kohë mediatike që konsumohet për Sahit Dollapin dhe shantazhimi i ambasadorit të OSBE nga element me potencialë të lartë kriminalë kalon si një flash duhet vetë të reflektojmë.”- theksoi Edi Rama.

Shpërndaje
Share.

Komento