- Reklamë -spot_img
8.5 C
Tirana
Faqja kryesoreAktualitetDialogu, Kurti dhe Vuçiç takohen sot në Ohër, pritet nënshkrimi i planit...

Dialogu, Kurti dhe Vuçiç takohen sot në Ohër, pritet nënshkrimi i planit franko-gjerman

- Reklamë -spot_img

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç do të mbajnë sot në Ohër të Maqedonisë Veriore takimin e radhës në kuadër të dialogut. Bashkimi Europian ka informuar se Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për politikë të Jashtme, Josep Borrell, së bashku me emisarin special të BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak, në orën 10:00 do të takohen me kryeministrin Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç. Pas takimeve me secilin, do të mbahet edhe një takim i përbashkët, i cili do të fokusohet në propozimin e BE-së për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Të dy emisarët kanë shfaqur shpresën se takimi i 18 marsit në Ohër do të jetë konstruktiv, ndërkaq e kanë vlerësuar si shumë të rëndësishëm për dy vendet dhe rajonin në përgjithësi. Më 27 shkurt, Kosova dhe Serbia kanë rënë dakort për përmbajtjen e Propozimit europian, sipas zyrtarëve të Bashkimit Europian.
Ndërkohë që Këshilltari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, ka biseduar me liderët e Kosovës dhe Serbisë në lidhje me propozimin evropian për normalizimin e raporteve ndërmjet dy vendeve. Chollet ka theksuar se zbatimi i këtij propozimi do të sjellë përfitime domethënëse për të dyja shtetet dhe do të kontribuojë në një të ardhme paqësore në rajon.
Në rezidencën në Ohër ku do të mbahet takimi në orët e mëngjesit janë parë duke biseduar kryetari i BDI-së Ali Ahmeti si dhe zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi. Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe delegacioni qeveritar ka zhvilluar një takim me kryetarin e BDI-së, Ali Ahmeti para nisjes zyrtare të takimeve në Ohër të Maqedonisë. Në shoqërimin e Kurtit është parë zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ministri i Kulturës, Hajrulla Çeku

- Reklamë -spot_img

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj

Shkarko Snapfood dhe fito 10% ulje në porosinë e parë