Covid-19 dhe zemërimi i vendeve të BE-së: Pfizer ngadalëson dërgimin e dozave të vaksinave

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Disa vende të BE-së po marrin më pak doza të vaksinës Pfizer sesa pritej, pasi firma amerikane ngadalësoi dërgesat.

Gjashtë kombe e quajtën situatën “të papranueshme” dhe e paralajmëruan se kjo ul besueshmërinë e procesit të vaksinimit. Suedia, Danimarka, Finlanda, Lituania, Letonia dhe Estonia i kërkuan BE të ushtrojë presion mbi Pfizer-BioNTech.

Pfizer tha që dërgesat e reduktuara ishin një çështje e përkohshme. Në një deklaratë të Premten, prodhuesi i ilaçeve tha që dërgesat po ndikoheshin nga ndryshimet në proceset e saj të prodhimit të dizajnuara për të rritur prodhimin.

“Megjithëse kjo do të ndikojë përkohësisht në dërgesat në fund të janarit deri në fillim të shkurtit, ajo do të sigurojë një rritje të konsiderueshme në doza të disponueshme për pacientët në fund të shkurtit dhe marsit,” tha Pfizer.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar tha se ende planifikon të arrijë objektivin e saj të vaksinimit të të gjitha grupeve prioritare deri në mes të shkurtit me rreth 15 milion njerëz. BE nuk është plotësisht e varur as në vaksinën e Pfizer, pasi ka miratuar një vaksinë të prodhuar nga kompania amerikane Moderna për përdorim. Ministria gjermane e shëndetësisë e quajti njoftimin e Pfizer të habitshëm dhe për keqardhje.

Presidentja e Komisionit të BE Ursula von der Leyen tha se ajo ishte siguruar nga shefi ekzekutiv i Pfizer se të gjitha porositë e garantuara për shpërndarjen në tremujorin e parë të vitit do të mbërrinin. Javën e kaluar, zonja von der Leyen tha se Pfizer kishte rënë dakord të furnizonte BE me 600 milion doza këtë vit, dyfishin e renditjes fillestare.

Shpërndaje
Share.

Komento