fbpx

Alarm në Kongresin Amerikan! Dy oficerë të plagosur nga një sulm me makinë

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kongresi në SHBA në Uashington DC u vendos në bllokim të Premten, pasi stafi mori urdhër që të mbyllej pas një raporti për një kërcënim të jashtëm të sigurisë”.

Policia e Kapitolit tha se dy oficerë ishin plagosur dhe një i dyshuar ishte në paraburgim.Mediat raportuan se oficerët ishin “duke iu përgjigjur pikës së hyrjes së automjeteve në Barrikadën Veriore përgjatë Kushtetutës Avenue kur dikush përplasi një automjet në dy oficerë të USCP. Një i dyshuar është në paraburgim. Të dy oficerët janë të plagosur. Të tre janë transportuar në spital ”.

Organizatat e lajmeve raportuan automjete të urgjencës në vendin e ngjarjes me një person të paktën të parë në një barelë. Një reporter i kongresit postoi në mediat sociale video të një helikopteri që ulej jashtë frontit lindor të ndërtesës. Ai më vonë raportoi se ishte larguar. Kapitoli ka qenë në gatishmëri të shtuar të sigurisë që nga 6 janari, kur mbështetësit e Donald Trump sulmuan ndërtesën në një përpjekje për të përmbysur humbjen e tij në zgjedhje. Pesë njerëz vdiqën si rezultat i drejtpërdrejtë i sulmit, njëri prej tyre një oficer policie i Kapitolit që u përball me protestuesit.

Disa nga gardhet e sigurisë të vendosura pas sulmit janë hequr kohët e fundit. Në Shtëpinë e Bardhë, sekretari i shtypit, Jen Psaki, u tha gazetarëve se Presidenti Joe Biden ishte  Camp David në Maryland, me një ekip të sigurisë kombëtare.

Shpërndaje
Share.

Komento