355 të akuzuar/Gjyqi më i madh mafioz në Itali, kush janë 8 shqiptarët e ‘Ndranghetës’ (DETAJE)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Italia po përgatitet për një nga proceset gjyqësore më të mëdhaja kundër mafias më tre dekadata e fundit, që prej Procesit të  Madh Gjyqësor, i cili zgjati nga shkurti 1986 deri më dhjetor 1987.

Proces i cili u mbajt në një ndërtesë gjyqësore të fortifikuar të ndërtuar posaçërisht për këtë rast.

474 mafiozë dolën në gjyq në atë kohë, prej të cilëve 342 u dënuan. Në janar 1992 Gjykata Supreme e Italisë i konfirmoi këto dënime. Kjo ishte edhe goditja më e madhe që i është dhënë ndonjëherë mafias.

Ndërkohë në gjyqin e sotëm 355 mafiozët dhe zyrtarët e korruptuar të dyshuar u akuzuan pas një hetimi të gjatë në ‘grupin Ndrangheta’.

Më shumë se 900 dëshmitarë pritet të japin dëshmi dhe fleta e akuzës përfshin vrasje, trafik droge, zhvatje dhe pastrim parash.

Mes të përfshirve janë edhe 8 shqiptarë, emrat e të cilëve u bënë publik ditën e sotme.

-Orkind Cobaj i lindur në Shqipëri më 20/08/ 1992 e i shpallur në kërkim;

-Ydaj Hoxhaj, lindur në Shqipëri më 04/01/ 1991;

-Robert Lazaj lindur në Mekat të Vlorës më 29/08/1972;

-Alfred Lucaj lindur në Shqipëri më 26/05/1979;

-Lulezim Shkurtaj lindur në Shqipëri më 27/05/1987;

-Eduart Tahiraj i njohur dhe me emrin Dhimitër Lutaj lindur në Shqipëri më 22/10/1971;

-Floriand Tahiraj lindur në Vlorë më 22/02/1983;

-Lavdosh Serani lindur në Shqipëri më 01/06/1975.

Mësohet se të gjithë të akuzuarit do të mbrohen nga një “ushtri” me 600 avokatë.

Shqiptarët kanë pasur rol që të furnizonin grupin mafioz ‘Ndranghetën’ me marijuanë e hashash që vinte nga Shqipëria dhe kalonte përmes portit të Barit.

Kush janë të pandehurit?

Ndryshe nga gjyqi i mëparshëm, i cili filloi nga 1986 në 1992 dhe synoi një numër të madh të familjeve të krimit të organizuar në Siçili, gjyqi i së Mërkurës ka për qëllim vetëm një grup, familjen Mancuso, e cila formon një pjesë të fuqishme të mafies së përhapur ‘Ndrangheta’.

‘Ndrangheta’ tani është mafia më e fuqishme në vend, dhe klani Mancuso thuhet se vepron kryesisht në provincën kalabreze të Vibo Valentia.

Gjatë një seance të fundit paragjyqësore u deshën më shumë se tre orë për të lexuar emrat e të pandehurve, raporton agjencia e lajmeve AFP. Ato përfshijnë politikanë, oficerë policie, nëpunës civilë si dhe anëtarë të dyshuar dhe bashkëpunëtorë të turmës.

I pandehuri i profilit më të lartë, është shefi i dyshuar i klanit, Luigi Mancuso, 66 vjeç, i njohur gjithashtu si “Xhaxhai”.

Të pandehurit e tjerë thuhet se shkojnë me pseudonime të tilla si “Ujku”, “Fatty” dhe “Blondie”.

Numri i të akuzuarve rritet në më shumë se 400 kur 92 personat e dyshuar që zgjodhën një gjykim të shkurtuar janë tashmë të faktorizuar në organizatën kriminale. Pjesë e procesit gjyqësor është edhe Giancarlo Pittelli, një avokat dhe ish-senator i partisë Forza Italia të ish-kryeministrit Silvio Berlusconi.

Pittelli ka mohuar lidhjen e ‘Ndranghetas’ me botën e politikës dhe institucione të tjera të fuqishme të tilla si gjykatat.

Shumica e të pandehurve u arrestuan në operacionet e koordinuara në Itali, Gjermani, Zvicër dhe Bullgari në Dhjetor të 2019.

Cilat janë akuzat?

‘Ndrangheta’ besohet se kontrollon furnizimin e sasive të mëdha të kokainës që hyjnë në Evropë nga Amerika e Jugut dhe gjetkë.

Por fleta e gjatë e akuzave për qindra të pandehur shkon shumë përtej krimeve të drogës. Ai përfshin shoqatën mafioze, vrasjen, vrasjen në tentativë, zhvatjen, mbledhjen e huasë, zbulimin e sekreteve zyrtare dhe abuzimin e detyrës.

Thelbësore për këtë çështje është prokurori më i famshëm anti-mafia i Italisë, 62-vjeçari Nicola Gratteri, i cili ka jetuar nën mbrojtjen e policisë për më shumë se tre dekada.

Ai është zotuar të heqë qafe këtë klan mafioz asfiksues, pra Ndranghetan, e cila në të vërtetë njihet si një prej grupeve më të fuqishme dhe më të organizuara mafioze në Itali./Gazetareforma.com/

 

Shpërndaje
Share.

Komento