Papa Françesku merr dozën e parë të vaksinës anti-covid

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Papa Françesku mori dozën e parë të vaksinës kundër Covid-19 këtë mëngjes, thanë burime të Vatikanit për Amerikën, por zyra e shtypit e Vatikanit nuk e ka konfirmuar ende zyrtarisht këtë. Papa 84-vjeçar do të marrë dozën e dytë pas 3 javëve. Drejtori i zyrës së shtypit të Vatikanit, Matteo Bruni, i tha shtypit në një deklaratë se “fushata e vaksinimit kundër Covid-19 filloi këtë mëngjes. Ai tha se kjo ishte bërë “në përputhje me atë që ishte komunikuar tashmë nga Drejtimi i Shëndetit dhe Higjenës” të Shtetit të Vatikanit. Ai nuk dha ndonjë informacion të mëtejshëm.

Në një intervistë të transmetuar në televizionin Italian të Dielën e kaluar, Papa Françesku njoftoi se ishte regjistruar për të marrë vaksinën dhe tha: “Unë besoj se të gjithë duhet të marrin vaksinën; është një opsion etik sepse shëndeti juaj, jeta juaj është në rrezik dhe gjithashtu ju po vini në rrezik jetën e të tjerëve. ” Ai shtoi: “Javën tjetër ne do të fillojmë ta bëjmë atë në Vatikan dhe unë kam rezervuar një vend. Do ta marr ”.

Agjencia Katolike Gjermane e lajmeve raportoi se Papa Benedikti XVI 93-vjeçar, i cili jeton në një manastir të konvertuar në Kopshtet e Vatikanit, planifikoi të merrte vaksinën sa më shpejt që të ishte në dispozicion në Shtetin e Qytetit të Vatikanit.

Shpërndaje
Share.

Komento