- Reklamë -spot_img
21.5 C
Tirana
Faqja kryesoreAktualitetPolitikëPresidenti Ilir Meta mirëpret Ambasadorin e ri të Serbisë, ja çfarë ndodhi...

Presidenti Ilir Meta mirëpret Ambasadorin e ri të Serbisë, ja çfarë ndodhi gjatë takimit

- Reklamë -spot_img

Presidenti Ilir Meta ka pritur ditën e sotme në një takim Ambasadorin e ri të Serbisë, Sh.T.Z Slobodan Vukčević me rastin e paraqitjes së Letrave Krediciale.

Që në nisje të takimit Meta uron Ambasadorin Vukčević, për punën e re duke shprehur forcimin  e marrëdhënieve mes Serbisë dhe Shqipërisë, sidomos në fushën ekonomike, tregtare dhe atë të turizmit.

Këto elemente shihen edhe si faktor ndikimi për rritjen ekonomike në vend, e sidomos pas një kohe të vështirë të situatës së pandemisë COVID-19.

Ndërkohë nga ana tjetër Kreu i Vendit  nuk ngurroi të përmendë edhe Kosovën duke nënvizuar se dialogu Kosovë-Serbi me ndërmjetësim të Bashkimit Europian, ka sjellë jo vetëm normalizimin por edhe njohjen e ndërmjetme.

Ky hap shihet nga presidenti Meta mjaft me rëndësi jo vetëm për dy vendet, por edhe për rajonin dhe Europën mbarë.

Njoftimi i Presidentit Meta:

Prita sot Ambasadorin e ri të Serbisë, Sh.T.Z. Slobodan Vukčević, me rastin e paraqitjes së Letrave Kredenciale.

Duke e uruar për detyrën dhe siguruar për mbështetje në përmbushjen e misionit diplomatik, shpreha dëshirën se përpjekjet e tij do t’i shërbejnë rritjes së marrëdhënieve ndërmjet Shqipërisë dhe Serbisë, sidomos në fushën ekonomike, tregtare dhe turizëm.

Nënvizova se dialogu Kosovë-Serbi ndërmjetësuar nga Bashkimi Europian, për normalizimin e plotë të marrëdhënieve dhe njohjen e ndërsjellë, ka rëndësi jo vetëm për të dy vendet, por edhe për rajonin dhe perspektivën e tij europiane.

- Reklamë -spot_img

Na Ndiqni

752FansaPëlqeje
19,500NdjekësNdiqe

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj