- Reklamë -spot_img
24.5 C
Tirana
Faqja kryesoreAktualitetPolitikëMeta dekretoi qeverinë “Rama 3”, ja çfarë pritet të ndodhë në seancën...

Meta dekretoi qeverinë “Rama 3”, ja çfarë pritet të ndodhë në seancën e radhës

- Reklamë -spot_img

Pas përgjigjeve të SPAK dhe Prokurorisë së Posaçme, Presidenti Ilir Meta, dekretoi qeverinë “Rama 3”.

Tashmë, pritet që në seancën e radhës plenare, që do të zhvillohet nesër (datë: 16. 09. 2021) në Parlamentin shqiptar, kryeministri Edi Rama, të shpalosë programin qeverisës, si dhe më pas do të bëhet dhe votimi për qeverinë. Sipas informacioneve të marra mësohet se pasi të kalohen këto 2 procedura, më pas, qeveria e sapo emëruar duhet të betohet para Presidentit të Republikës Ilir Meta.

Kujtojmë që Partia Socialiste ka 74 mandate të fituara nga zgjedhjet e 25 prillit, 59 ka fituar Partia Demokratike, 4 Lëvizja Socialiste për Integrim dhe 3 të tjera Partia Social Demokrate.

Po ashtu, vlen të përmendet se në seancën e parë plenare të zhvilluar të premten, u zgjodh me 79 vota pro, e 4 kundërt kryetarja e re e Kuvendit, ky post, iu besua ish-ministres së Arsimit, Lindita Nikollës.

Kujtojmë që Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta dekretoi ditën e djeshme kabinetin e ri qeveritar dhe ia ka dërguar dekretin Kuvendit të Shqipërisë.

Ky vendim i Presidentit erdhi një ditë pasi Prokuroria e Përgjithshme i ktheu përgjigje Presidentit në lidhje me verifikimin e ministrave të rinj të kabinetit.

Ajo që u vu re është se qeveria e re e Shqipërisë do të ketë mbi 70% gra ministre. Së bashku me Ramën e Ahmetajn janë kanë marrë “ok” tashmë nga Meta edhe 17 anëtarë që do të përbëjnë kabinetin qeveritar.

- Reklamë -spot_img

Na Ndiqni

752FansaPëlqeje
19,500NdjekësNdiqe

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj