- Reklamë -spot_img
27.5 C
Tirana
Faqja kryesoreAktualitetZhvatën miliona njerëz me një skemë mashtrimi me lotarinë, në pranga babë...

Zhvatën miliona njerëz me një skemë mashtrimi me lotarinë, në pranga babë e bir

- Reklamë -spot_img

Një baba dhe i biri nga Massachusetts janë dërguar të dy në burg për drejtimin e një skeme të përpunuar të mashtrimit të lotarisë, e krijuar për të pasuruar veten dhe për të ndihmuar fituesit e çmimeve të shmangin pagesën e taksave për të ardhurat e tyre të papritura, thanë prokurorët.

Ali Jaafar, 63 vjeç dhe Yousef Jaafar, 29, të dy nga Watertown, fituan 14,000 bileta lotarie fituese për një periudhë afërsisht 10-vjeçare, lanë më shumë se 20 milionë dollarë të ardhura dhe më pas gënjejnë deklaratat e tyre tatimore për të mashtruar IRS. rreth 6 milionë dollarë, njoftoi të hënën zyra e avokatit amerikan në Boston.

Jaafars blenë bileta llotarie fituese me një zbritje nga njerëzit që donin të shmangnin identifikimin nga komisioni shtetëror i llotarisë, i cili mban në burim taksat dhe pagesat e papaguara të mbështetjes së fëmijëve nga pagesat.

Pasi blenë biletat, duke përdorur dyqanet që i shisnin si ndërmjetës, Jaafarët morën shumën e plotë të çmimit. Megjithëse ata raportuan fitimet në deklaratat e tyre tatimore, ata gjithashtu pretenduan humbje ekuivalente të rreme në lojërat e fatit si kompensim për të shmangur taksat federale të të ardhurave, thanë prokurorët.

Ali Jaafar u dënua me pesë vjet burg. Yousef Jaafar u dënua me më shumë se katër vjet. Ata gjithashtu u urdhëruan të paguanin 6 milionë dollarë si kompensim dhe të humbnin fitimet nga skema e tyre.

Ata u dënuan në dhjetor për komplot për të mashtruar IRS, komplot për të kryer pastrim parash dhe për paraqitje të një deklarate të rreme tatimore.

Mohamed Jaafar, një tjetër nga djemtë e Ali Jaafar, u deklarua fajtor për rolin e tij në skemë në nëntor dhe pret dënimin.

Të pandehurit kanë paguar pronarët e dhjetëra dyqaneve që shesin bileta llotarie për të lehtësuar transaksionet dhe komisioni shtetëror i lotarisë është në proces të revokimit ose pezullimit të licencave të më shumë se 40 agjentëve të lotarisë, thanë autoritetet.

- Reklamë -spot_img

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj

Shkarko Snapfood dhe fito 10% ulje në porosinë e parë