Zbardhet takimi, Meta: Shembja e paligjshme e teatrit, provokim për demokracinë

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Presidenti i Republikës Ilir Meta, mëngjesin e sotëm zhvilloi një takim me kryetarët e partive të Opozitës së Bashkuar.

Pas përfundimit të takimit, janë zbardhur edhe çështjet për të cilat ka diskutuar Meta me liderët e partive të Opozitës së Bashkuar.

President i falenderoi për angazhimin dhe propozimet e tyre për tejkalimin sa më parë të situatës së vështirë të krijuar nga COVID-19.

Kreu i Shtetit shprehu shqetësimin e thellë për ngjarjen e fundit të shembjes së paligjshme të Teatrit Kombëtar.

Këtë akt e ka cilësuar si provokim për demokracinë, shtetin ligjor ndaj vlerave europiane.

Sipas Metës, Opozita e Bashkuar duhet të japë kontributin e saj në Këshillin Politik për të treguar kthimin e ligjitimitetit të të gjithë institucioneve përmes zgjedhjeve të lira e të ndershme.

Shpërndaje
Share.

Komento