Ylli i Bayern u bë çështje në Gjermani, ministri i bën thirrje: Vaksinohu!

0
469

Yllit të Bayern, Joshua Kimmich, i është thënë të vaksinohet kundër Covid-19 nga ministri në detyrë i Brendshëm i Gjermanisë, pasi futbollisti ndezi një debat duke zbuluar se ai kishte hequr dorë nga marrja e vaksinës kundër koronavirusit.

“Mendoni përsëri dhe vaksinohuni”, i tha Bild Horst Seehofer, një figurë e lartë në qeverinë në largim të Angela Merkelit, në një mesazh që synonte drejtpërdrejt Kimmich.

“Ti je një personalitet me karakter shembullor. Dhe nëse vaksinohesh, të tjerët do të thonë ‘atëherë do ta bëj edhe unë”, tha ministri.

Kimmich, i cili ishte kapiten i Gjermanisë në një ndeshje të fundit kualifikuese të Kupës së Botës, ndezi një debat të ashpër në Gjermani në fundjavë kur zbuloi se kishte zgjedhur të mos vaksinohej, për shkak të “shqetësimeve personale”.

Ekspertët mjekësorë kanë kritikuar qëndrimin e tij, duke e akuzuar Kimmich për neglizhencë të detyrës së tij si model në Gjermaninë e apasionuar pas futbollit.

“Joshua Kimmich është një ekspert në çështjet e futbollit, jo të vaksinimit dhe vaksinave”,  tha Thomas Mertens, kryetar i Komisionit të Përhershëm të Vaksinimit të Gjermanisë.

Në një intervistë me video për të përditshmen gjermane Bild të mërkurën, Seehofer i kërkoi Kimmich të rimendonte pozicionin e tij pasi “vaksinimi është arma kryesore në luftën kundër pandemisë”.

Gjermania ka parë një rritje të mprehtë të numrit të atyre që janë testuar pozitivë për koronavirus me 23,212 raste të reja të raportuara të mërkurën. Nga popullsia e Gjermanisë prej 83 milionë banorësh, rreth 66 për qind janë plotësisht të vaksinuar.

Kimmich duket se është në pakicë pasi më shumë se 90% e futbollistëve dhe stafit në dy ligat kryesore të Gjermanisë janë të vaksinuar, sipas shifrave të publikuara të martën nga Liga Gjermane e Futbollit (DFL).

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj