Vritet në Kongo ambasadori italian, Luca Attanasio

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ambasadori  italian në Republikën Demokratike të Kongos është vrarë në Goma. Luca Attanasio vdiq së bashku me një ushtar italian pasi makina e tyre u sulmua ndërsa udhëtonin në një autokolonë të Kombeve të Bashkuara në pjesën lindore të vendit.

“Me hidhërim të thellë Farnesina konfirmon vdekjen, sot në Goma, të Ambasadorit të Italisë në Republikën Demokratike të Kongos Luca Attanasio dhe të një ushtari nga Karabinierët,” tha ministria në një deklaratë.

Kryeministri italian, Mario Draghi ka dhënë një deklaratë duke shprehur ngushëllimet e tij për familjet e ambasadorit italian dhe ushtarit, të quajtur Vittorio Iacovacci.Të tjerët në autokolonë gjithashtu pësuan lëndime, sipas agjencisë së KB.

WFP tha se një delegacion ishte në një udhëtim në terren për të vizituar një nga programet e tyre të ushqimit në shkollë në Rutshuru kur ata u sulmuan.
Ai shtoi se rruga ishte në një rrugë të caktuar më parë të sigurt për udhëtime pa një ekip sigurie.

Rutshuru është pak më shumë se dy orë me makinë nga Goma. Rruga për në kryeqytetin rajonal ka qenë e pasigurt për vite me radhë me një larmi grupesh të armatosura që veprojnë në zonë. Ekziston një prani e madhe paqeruajtëse e Kombeve të Bashkuara në rajon, dhe autokolonave që kanë nevojë për leje sigurie për të udhëtuar jashtë Goma.

Shpërndaje
Share.

Komento