Votimi në Kuvend, shpallen dy anëtaret e radhës të Gjykatës Kushtetuese

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kuvendi ka shpallur ditën e sotme anëtare të Gjykatës Kushtetuese, Elsa Toskën dhe Fiona Papajorgjin.

Toska ishte propozuar si kandidate nga Këshilli i Emërimeve në Drejtësi dhe mori 105 vota pro, 2 kundër dhe 9 abstenim.

Kurse Fiona Papajorgji u shpall anëtare e Gjykatës Kushtetuese, me 105 vota pro, 3 kundër dhe 8 abstenim.

Ndërkohë kandidatja e emëruar më herët është Arta Vorpsi.

Kreu i Kuvendit, Gramoz Ruçi, deklaroi se procedura është bërë sipas Kushtetutës.

Seanca e përzgjedhjes së anëtareve të Kushtetueses, u përfshi nga debate të forta.

Kreu i Grupit Parlamentar, Taulant Balla, akuzoi presidentin Ilir Meta, se po kërkon të emërojë në Kushtetuese, bashkëjetuesen e ish-deputetit demokrat, Enkelejd Alibeaj.

Ndërsa deputetja demokrate Rudina Hajdari deklaroi se listat ishin problematike.

Shpërndaje
Share.

Komento