VIDEO/ Këto pamje bota mezi po i priste që ti shikonte… qindra mijëra vaksina, gati për t’u shpërndarë?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Edhe pse ka debate të forta për mënyrën se si do të bëhet, ku po prodhohet, apo çfarë pasojash do të ketë, vaksina kundër koronavirusit është e vetmja “shpresë” për të frenuar pandeminë e cila po sjell valën e dytë në Europë.

Mijëra doza të vaksinës kundër koronavirusit po prodhohen në Belgjikë dhe kjo është ajo që bota po pret me padurim.

Presigjiozia “Daily Mail” ka publikuar sot foto ku gjiganti i ilaçeve “Pfizer” po prodhon “disa qindra mijëra doza” të vaksinës që mund t’i japë fund mjerimit të Covid-19 që ka pushtuar planetin.

“Mail online” shkruan se, vaksinat po bëhen gati, dhe nëse provat klinike janë të suksesshme dhe rregullatorët e gjykojnë atë të sigurt dhe efektive, ajo do shpërndahet shumë shpejt në botë.

Gjiganti amerikan shpreson të vërë në dispozicion 100 milion doza këtë vit, nga të cilat 40 milion janë të destinuara për Mbretërinë e Bashkuar.

Në një intervistë me “The Mail” të Dielën, shefi i “Pfizer” në Mbretërinë e Bashkuar, Ben Osborn deklaroi se: “Ishte kënaqësi të shihje shishen e parë që dilte nga linja e prodhimit. Thjesht më solli një buzëqeshje të jashtëzakonshme në fytyrën time për të parë të gjithë këtë punë që finalizohet në një produkt”.


Hundreds of thousands of doses of a possible Covid-19 vaccine have been prepared by a plant in Belgium

Pfizer's UK boss Ben Osborn said: It was great to see the first vial coming off the manufacturing line. It just brought a tremendous smile to my face to see all of this work actually result in a product'

The UK's deputy chief medical officer, Jonathan Van-Tam, reportedly told MPs last week that stage three trials of the vaccine created at Oxford University, which is being produced by Astra Zeneca, could be rolled-out in December, reports the Sunday Times

The row over local lockdowns came as the Mayor of Greater Manchester (pictured: People enjoy a night out in Manchester), Andy Burnham, blamed Chancellor Rishi Sunak for being 'the problem' in the standoff over moving the region into Tier Three

Meanwhile, in Leeds, people were also out on the town last night despite the area being on the brink of a Tier Three lockdown

Bars and pubs were also busy in London, which has recently been moved into Tier 2 of the new alert system

Coronavirus positive tests in London have increased dramatically since the beginning of September but changes in recent weeks suggest the rate of rise is slowing down, with a 37 per cent increase in the seven days to October 7, compared to the almost double 84 per cent in the third week of September

Police officers patrol the streets of Soho on Saturday night after London went into its first day of Tier 2 lockdown

/Burimi: Daily Mail/Përktheu: GazetaReforma.com/

Shpërndaje
Share.

Komento