fbpx

Vendi në rrezik! Portugalia zgjat kufizimet në kufirin spanjoll deri më 15 prill

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Portugalia njoftoi ditën e sotme se kufizimet në udhëtimin përmes tokës dhe detit në Spanjë që do të mbaronin 15 Prill ndërsa përpiqet për të frenuar përhapjen e COVID-19. Të dy vendet vendosën kufizimet në 28 janar pas rrezikut të përhapjes së koronavirusit.

Ministria e brendshme portugeze tha që kufizimet do të qëndronin në vend për 11 ditë të tjera, duke shtuar se masat nuk parandaluan që qytetarët ose banorët e Portugalisë të hyjnë në vend. Automjetet që transportojnë mallra, automjete emergjente dhe punëtorët sezonalë të kufirit janë gjithashtu të përjashtuar. Shtetasit nga Britania, Brazili dhe Afrika e Jugut – ku u zbuluan për herë të parë variante më ngjitëse të koronavirusit – ose çdo vend me një normë infeksioni mbi 500 raste për 100,000 njerëz duhet të karantinë për 14 ditë nëse kanë hyrë përmes kufirit tokësor, tha deklarata.

Portugalia, e cila deri më tani ka raportuar 780,322 raste COVID-19 dhe 16,879 vdekje, po heq ngadalë disa kufizime të tjera pasi një bllokim tre-mujor në të gjithë vendin hyri në fuqi në fillim të këtij viti. Ndërkohë, Greqia tha të Dielën se po zgjat kufizimet në fluturimet e brendshme deri në 12 Prill dhe në fluturimet ndërkombëtare deri në 19 Prill pasi numri i infeksioneve të reja atje vazhdon të rritet.

Shpërndaje
Share.

Komento