fbpx

Paradë mumiesh në Kajro! Mumiet egjiptiane nisen drejt muzeut të ri

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Një paradë madhështore përcolli 22 mumje mbretërore të lashta egjiptiane në arkivole të veçanta në të gjithë kryeqytetin Kajro të Shtunën në një shtëpi të re muze ku ato mund të shfaqen me shkëlqim më të madh.

Karvani transportoi 18 mbretër dhe katër mbretëresha, kryesisht nga Mbretëria e Re, nga Muzeu Egjiptian në Sheshin Tahrir në qendër të Kajros në Muzeun Kombëtar të Qytetërimit Egjiptian në Fustat, rreth 5 km (3 milje) në jug-lindje. Autoritetet mbyllēn rrugët përgjatë Nilit për ceremoninë e përpunuar, të dizajnuar për të ngritur interesin për koleksionet e pasura të antikave të Egjiptit kur turizmi ka ngecur plotësisht për shkak të kufizimeve të lidhura me COVID-19.

Ndërsa mumiet mbretërore mbërritën në muze, i cili u përurua zyrtarisht të Shtunën, topat lëshuan një përshëndetje me 21 armë. Presidenti Abdel Fattah al-Sisi qëndroi pranë ndërsa mumiet depozitonin në automjetet e veshura me motive të arta faraonike. Krerët e agjencisë kulturore të OKB-së UNESCO dhe Organizatës Botërore të Turizmit ishin gjithashtu të pranishëm në ceremoni. Çdo mumje ishte vendosur në një arkivol të veçantë të mbushur me azot për të siguruar mbrojtje, tha arkeologu egjiptian Zahi Hawass.’

“Ne zgjodhëm Muzeun e Qytetërimit sepse duam, për herë të parë, të shfaqim mumiet në një mënyrë të civilizuar, një mënyrë të arsimuar dhe jo për dëfrim siç ishin në Muzeun Egjiptian,” tha Hawass.

Arkeologët zbuluan mumiet në dy grupe në kompleksin e tempujve mortorë të Deir Al Bahari në Luxor dhe në Luginën pranë të Mbretërve nga 1871. Më e vjetra është ajo e Seqenenre Tao, mbreti i fundit i Dinastisë së 17-të, i cili mbretëroi në shekullin e 16-të para Krishtit dhe mendohet të ketë patur një vdekje të dhunshme.

Parada përfshiu gjithashtu mumiet e Ramses II, Seti I dhe Ahmose-Nefertari. Salima Ikram, një Egjiptologe në Universitetin Amerikan në Kajro tha: Këta janë mbretërit e Egjiptit, këta janë faraonët. Dhe kështu, është një mënyrë për të treguar respekt.

Shpërndaje
Share.

Komento