- Reklamë -spot_img
27.5 C
Tirana
Faqja kryesoreRajoni - BotaBotaUkraina përgatitet për luftë të gjatë, ministri i Mbrojtjes: Synojmë të armatosim...

Ukraina përgatitet për luftë të gjatë, ministri i Mbrojtjes: Synojmë të armatosim një milion persona

- Reklamë -spot_img

Ministri i Mbrojtjes i Ukrainës ka thënë se shpreson të armatosë një milion luftëtarë ndërsa vendi përgatitet për një “fazë të re, të gjatë të luftës”.

Oleksiy Reznikov vuri në dukje në një postim në Facebook se Ukraina do të duhet të planifikojë me përpikëri burimet dhe të shmangë gabimet në mënyrë që të fitojë luftën.

“Tashmë Rusia ka pësuar një disfatë strategjike. Ardhja e armëve të huaja dhe “stimulimi i prodhuesve ukrainas” do të ndihmonte më tej të prishë ekuilibrin kundër Rusisë”, tha ai.

Por para kësaj, Ukraina po përballej me javë jashtëzakonisht të vështira përpara.

“Askush nuk mund të thotë se sa. Në atë periudhë, ne do të mbajmë mbrojtjen kryesisht me burimet tona kundër armikut të tërbuar nga inati. Rritja e presionit të sanksioneve kundër Rusisë dhe rritja e ndihmës së huaj për Ukrainën duhet të krijojë, brenda disa muajve, kushtet në të cilat Kremlini më në fund do të humbasë të gjitha shanset për të arritur ndonjë sukses. Më pas do të shfaqet një dritare e re mundësish për Ukrainën. Në këtë jashtëzakonisht periudhë e vështirë, na duhet unitet, kohezion, vullnet dhe durim”, përfundoi ai.

Kujtojmë se në takimin e sotëm të Këshillit të Sigurisë së Serbisë është vendosur që mos të sanksionet shtetit rus pas pushtimit të Ukrainës.

 

 

- Reklamë -spot_img

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj

Shkarko Snapfood dhe fito 10% ulje në porosinë e parë