fbpx

UEFA merr vendimin për arbitrat rumunë: Pezullim dhe kurse riedukimi pas fjalëve ofenduese

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Një gjyqtar rumun i futbollit u pezullua për sezonin pasi bëri komente “të papërshtatshme” në lidhje me një trajner të Zezë në një lojë të Ligës së Kampionëve, vendosi të hënën UEFA.

Paris Saint-Germain dhe Istanbul Basaksehir refuzuan të vazhdojnë të luajnë në 8 Dhjetor sepse lojtarët besuan se zyrtari i katërt Sebastian Coltescu ofendoi racisht ndihmës trajnerin e klubit turk, Pierre Webo.

Një hetim i UEFA-s bëri që Coltescu të përballej me akuzën më të vogël të “sjelljes së papërshtatshme” për përdorimin e fjalës rumune për të zezën, “negru”, për të identifikuar Webo. Coltescu është i ndaluar “të kryejë çdo funksion të gjyqtarit deri në fund të sezonit 2020/21”, UEFA tha se komiteti i saj disiplinor vendosi pēr këtë masë. Ai gjithashtu duhet të marrë pjesë në një kurs arsimor të miratuar nga UEFA.

“Në kontekstin ndërkombëtar, përdorimi i saktë i gjuhës është thelbësor për të shmangur situata të tilla si ato që ndodhën në ndeshjen e sipërpërmendur,” tha UEFA.

Ndalimi do të zbatohet për lojërat e brendshme në Rumani sepse Coltescu nuk është më në listën e zyrtarëve të administruar nga FIFA të miratuar për lojërat ndërkombëtare. Federata e futbollit e Rumanisë vendosi para ndeshjes në Paris të mos propozojë Coltescu për 2021 dhe përballja PSG-Basaksehir ishte e fundit në detyrën ndërkombëtare.

Shpërndaje
Share.

Komento