fbpx

UEFA ka filluar një hetim disiplinor pasi Zlatan Ibrahimovic u ofendua në Beograd

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

UEFA ka hapur një hetim disiplinor pasi Zlatan Ibrahimoviç iu nënshtrua abuzimit racist gjatë ndeshjes së AC Milan League Europa kundër Red Star Beograd në Serbi javën e kaluar.

Media serbe njoftoi se Ibrahimoviç, i cili ka rrënjë boshnjake, ishte fyer nga një individ i ulur në podiumin VIP të stadiumit Ylli i Kuq gjatë ndeshjes në 18 Shkurt.

“Një Inspektor Etik dhe Disiplinor është caktuar sot për të kryer një hetim disiplinor në lidhje me incidentet e ndodhura gjatë ndeshjes së UEFA Europa League të 32-të,” tha UEFA në një deklaratë.

Asnjë tifoz nuk mori pjesë në ndeshje për shkak të kufizimeve të COVID-19 dhe Ibrahimovic ishte ulur në nivelin perëndimor të stadiumit  së bashku me zëvendësuesit dhe stafin tjetër të Milanit. Ylli i Kuq i kërkoi falje Ibrahimoviç në një deklaratë javën e kaluar dhe tha se ata do të punonin me autoritetet për të identifikuar shkelësin.

Ylli i Kuq barazoi 2-2 me Milanin në ndeshjen e parë të përplasjes në raundin e 32, me Ibrahimovic një zëvendësues të papërdorur. Ibrahimovic po luan magjinë e tij të dytë në Milano pas një periudhe të suksesshme katër-vjeçare në klub nga 2012. Ai arriti pikën e shënuar 500 për qëllimet e klubit të karrierës me një dyfish në fitoren 4-0 ndaj Crotone më parë gjatë muajit.

Shpërndaje
Share.

Komento