U martua me xhihadistin dhe shkoi në Siri/ Kush është Valbona Berisha, e cila çoi Alvinin në kampin e vdekjes

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Rasti i Alvin Berishës gjatë javëve të fundit ka prekur shumë njerëz në Shqipëri dhe Itali.

Vogëlushi 11 vjeç ndodhet në kampin Al-Hawl në Siri.

Ai u dërgua atje nga nëna e tij, Valbona Berisha.


Kjo e fundit ka lindur në Durrës në vitin 1982.

Gruaja jetonte në Itali me bashkëshortin Afrimin që nga viti 2000 dhe kishin 3 fëmijë.

Burri i saj punonte murator, ndërsa Valbona ishte shtëpiake.

Gjatë kohës që qëndronte në shtëpi, ajo indoktrinohet nga islami radikal dhe vendos kontakte me imamë në Shkup, Prishtinë, si dhe luftëtarë të ISIS.


Valbona më 17 dhjetor të 2014-ës, merr me vete djalin e saj Alvinin dhe largohet nga Italia për në Siri.

Gjithashtu ajo ndryshon emrin në Siri dhe quhet Yushra.

Ajo u martua me një xhihadist nga Kosova, me të cilin pati një djalë tjetër, shkruan “Gazeta Tema”.

Gruaja ndërron jetë me bashkëshortin gjatë kohës që udhëtonte me makinë, si pasojë e një shpërthimi.


Ndërsa vogëlushi Alvin plagoset në këmbë dhe ka vështirësi në të ecur.

Rasti i Alvinit ka bërë shumë bujë në Shqipëri dhe Itali, duke shkuar deri në Parlament.

Babai i tij Afrim Berisha prej kohësh po lufton, që ta kthejë në shtëpi të birin.

Shpërndaje
Share.

Komento