Turizmi i vaksinimit në Dubai, ja sa e blejnë paketën ata që shkojnë me një agjenci britanike

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

“Që nga fillimi i pandemisë, ne kemi ofruar mbështetje edhe më shumë se kurrë më parë” deklaron themeluesi i “Nightsbridge Circle” , Stuart McNeill. Zyrtarisht, udhëtarët përmendin “arsyet e biznesit” si një justifikim për udhëtimet e tyre jashtë shtetit, në shkelje të kufizimeve të karantinës . Sidoqoftë, programi i “turizmit të vaksinimit” i prezantuar nga kjo agjenci britanike, përfshin një muaj pushimesh, ose në vendet ku jepen vaksinat ose në rajone të tjera.

Për shembull, turistët e pasur kanë mundësinë të marrin dozën e parë të vaksinës në Indi, për të udhëtuar në Madagaskar – mundësisht duke përshkuar afërsisht 5,000 km me fluturime të linjës ajrore ose me avion privat -, për të qëndruar në një vilë luksoze në det, me pishinë, kuzhinier ekskluziv, etj. dhe pastaj kthehen në Indi për dozën e dytë. Pas marrjes së certifikatës përkatëse, ata, nëse dëshirojnë, mund të fluturojnë për në Britani .

McNeill pretendon se ai do të bënte gjithçka për të kënaqur klientelën e tij – për sa kohë që kjo është ligjore dhe etike. Por sidomos për projektin aktual, ai shprehet se “Unë duhet të ekuilibroj midis të bërit të punës time dhe të jem në gjendje të fle i qetë. Kjo është arsyeja pse unë nuk do ta lehtësoja vaksinimin, për shembull, një 35-vjeçari që dëshiron të shkojë në palestër ”.

Lidhur me përfshirjen e agjencisë së tij në turizëm dhe vaksinim, ai tha: “Duket sikur ne jemi pionierët e një programi të ri luksoz të udhëtimit dhe vaksinimit”. Ndryshe nga McNeill, që merret me biznes, organizatat ndërkombëtare bëjnë apel për një vaksinim të drejtë dhe të barabartë. Por ata që kanë mundësi të paguajnë dhe nuk skuqen për veprimin e tyre, mund të arrijnë në miliona njerëz në radhë për të udhëtuar.

Stuart McNeill pretendon se ai u shërben vetëm atyre që me të vërtetë kanë nevojë për të shpejtuar vaksinimin dhe se njerëzit nën moshën 65 vjeç janë të përjashtuar, ndërsa theksoi se “kushdo që ka qasje në sigurime private duhet të vaksinohet”.

Ekipi im në Indi dhe Emiratet e Bashkuara Arabe siguron që vaksina t’i jepet personit që e ka kërkuar atë. Kjo është një praktikë që shpëton jetë. Në Britani, qeveria nuk më bën të ndihem i sigurt se po bën gjënë e duhur. Ata tashmë thonë se nuk kanë vaksina të mjaftueshme Pfizer për dozën e dytë. Kjo është arsyeja pse u them klientëve të mi se ata duhet të presin ose edhe të udhëtojnë jashtë Mbretërisë së Bashkuar për t’u vaksinuar. “Një mik i imi që punon në Sistemin Shëndetësor Kombëtar më thotë se shumë njerëz nuk paraqiten për të bërë vaksinën. Në atë rast, duhet të ketë një listë tjetër të njerëzve që dëshpërimisht dëshirojnë të vaksinohen dhe të njoftohen individualisht dhe urgjentisht “, tha ai. Duhet të theksohet se, përveç Zyrës Turistike, Stuart McNeill, gjithashtu ka një klinikë private në Londër .

Me paratë e të paktëve

Shfrytëzimi i avantazhit ekonomik të të paktëve për të fituar përparësi në biznes, nuk është i dënueshëm moralisht. Të paktën kështu thotë Alan Levine, një teknokrat amerikan. Si një ekzekutiv i vjetër në Ëright Ëilliams & Kelly, e cila specializohet në përmirësimin e efikasitetit të biznesit, Levine shpjegon pse shërbime të tilla si Knightsbridge Circle “turizmi i vaksinave” nuk janë vetëm të pasurit, por një model i praktikës së mirë. Në veçanti, ai propozon financimin e vaksinimeve masive nga qytetarë të cilët kanë mundësi ekonomike, por edhe rritje të ndikimit shoqëror.

Në një kontekst të tillë, pushimet e vaksinimit luksoz në Dubai ose diku tjetër që agjencia britanike i transporton klientët e saj, nëse miratohet nga shteti britanik në vend që të stigmatizohet, nuk ka pse të shihet si një sfidë cinike.

Sa kushton paketa?

Me … vetëm 45,000 euro ju kombinoni turizmin me vaksinën – Agjencia Britanike e Udhëtimit me anëtarët e elitës globale të parave, reklamon një paketë luksoze pushimesh pas vaksinimit për ata që nuk mund të presin radhën e tyre.

Për një njeri si Stuart McNeill, privilegji i vaksinimit COVID-19 është kryesisht një sfidë profesionale dhe në radhë të dytë e moralshme. Në fund të fundit, që nga viti 2012, kur ai themeloi agjencinë e udhëtimeve “Knightsbridge Circle” për një klientelë të vogël dhe shumë të zgjedhur, ai nuk ka ndaluar së përmbushuri dëshirat, të cilat janë kryesisht të pazakonta, madje edhe krejtësisht të egra. Për shembull, turizmi i nivelit të lartë, siç do të thotë “Knightsbridge Circle”, do të thotë që nëse klienti e kërkon, për shembull, tenorin-superstar Andrea Bocelli, ky mund të këndojë ekskluzivisht për ta. Dhe, madje do të këndojë ndërsa ata janë duke darkuar në një muze në Firence të mbyllur për publikun. Dikush tjetër mund të dëshirojë një takim plotësisht privat me Papën. Kjo ka ndodhur. Për të marrë pjesë në festimin e ditëlindjes së Mbretëreshës Elizabeth, pa pasur të drejtë për një ftesë. Dhe kjo është bërë. Dikush kërkon të shkojë në Hapësirë me anije kozmike. Sigurisht që është e mundur. Kjo agjenci ka rregulluar të gjitha detajet dhe tashmë një nga klientët e saj më kërkues është në trajnim në Hjuston dhe përgatitet për udhëtimin e tij me anije kozmike. Krahasuar me gjithë këtë, sigurimi i disa dozave të vaksinës së koronavirusit duket si një detyrë relativisht e lehtë.

Udhëtimet e organizuara nga agjencia në Dubai dhe Indi në emër të klientëve që janë në nxitim për t’u vaksinuar, por duan të anashkalojnë fazën e pritjes, kushtojnë rreth 44,500 euro. Paketa e udhëtimit përfshin, përveç shërbimeve thjesht turistike luksoze, sigurimin e dy dozave të vaksinës së koronavirusit .

Si funksionon?

Shuma duket astronomike për njerëzit e zakonshëm, por për pjesën e publikut blerës, të cilit i drejtohet agjencia, është e arsyeshme. Mbi të gjitha, shëndeti është kryesorja Zyra ka marrë kërkesa për “turizëm vaksinimi” nga banorët e vendeve të tilla si Rusia, Egjipti, Pakistani, Greqia, etj. Sidoqoftë, një kusht i paprekshëm është që klienti të jetë brenda një distancë fluturimi 4-orëshe nga Londra. Në çdo rast, shërbimi i vaksinimit ofrohet vetëm për anëtarët e moshuar të agjencisë.

Për “Knightsbridge Circle”, privatësia është e shenjtë, ashtu si sigurimi i shërbimeve absolutisht ideale. Prandaj, asnjë nga menaxherët e llogarisë nuk lejohet të merret me më shumë se pesë klientë. Çdo menaxher duhet të jetë i disponueshëm në çdo kohë dhe jo vetëm për të zgjidhur, por kryesisht për të eliminuar problemet para se ato të shfaqen.

Disa anëtarë të agjencisë ose disa të afërm të afërt të moshuar tashmë janë vaksinuar me Pfizer / BioNTech dhe Sinopharm Kineze për COVID-19 në Dubai dhe Abu Dhabi. Atje ka qendra private, siç është Eternity Medicine Institute , i cili siguron doza vaksinash për të pasurit, të cilat vijnë nga rezervat e shtetit dhe janë të destinuara për qytetarët e Emirateve.

Ndërsa vaksina AstraZeneca / Oxford është në dispozicion në Indi, agjencia VIP operon në përputhje me rrethanat, si në Marok . Stuart McNeill përpiqet të punojë në vendet ku formalitetet kufitare janë absolutisht minimale, në mënyrë që të zvogëlojë shqetësimin për klientët e tij. Për hir të tyre, disa sasi të vaksinave nga India mund të transportohen në klinikat private në Marrakesh. /Iconstyle.al/

Shpërndaje
Share.

Komento