Themeloi pluralizmin në Shqipëri, politika përkujton sot Azem Hajdarin

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Deputetët e Kuvendit të Shqipërisë,  kanë nisur homazhet për heroin e demokracisë, Azem Hajdarin, tek Varrezat e Dëshmorëve.

E para që vendosi kurorën me lule ishte vajza e tij, njëkohësisht edhe deputete e PD, Rudina Hajdari, shkruan “Shqiptarja.com”.

Ndërkohë presidenti Ilir Meta, i bëri homazhet tek memorial i Azem Hajdarit, pranë selisë së PD.

Meta u shpreh, se Azem Hajdari e vendosi vendin në rrugën e zgjedhjeve të lira e të ndershme, të cilën duhet ta mbrojmë me çdo çmim.

“Sot ishte një detyrim për të nisur ditën me nderimin e kujtimin e përjetshëm të Azem Hajdarit. Liderit të Lëvizjes Studentore, që soli pluralizmin. Ajo është lëvizja më e rëndësishme e vendit tonë. E vendosi vendin tonë në rrugën e duhur, pluralizmit politik dhe zgjedhjeve te lira të ndershme, që janë kollona e çdo sistemi politik dhe që duhen mbrojtur natë e ditë dhe me çdo çmim”, u shpreh presidenti.

Kujtojmë këtu se Azem Hajdari u vra në 12 shtator të vitit 1998 në Tiranë, në moshën 35-vjeçare.

Ai njihet si ish-udhëheqës i Lëvizjes Studentore dhe si themelues i pluralizmit.

Hajdari ishte një nga themeltarët e PD-së, e cila pas komunizmit është partia e parë opozitare.

Vrasja e tij është ende një nga misteret më të mëdha të shekullit të kaluar.

Rreth eleminimit të tij ka skenare nga më të ndryshmet, që nga hakmarrja, rivaliteti politik, grindje, etj.

Shpërndaje
Share.

Komento