- Reklamë -spot_img
6.5 C
Tirana
Faqja kryesoreAktualitetTentoi të kalonte 7 skulptura në kufi, arrestohet kosovari 32-vjeçar në Portin...

Tentoi të kalonte 7 skulptura në kufi, arrestohet kosovari 32-vjeçar në Portin e Durrësit (Emri)

- Reklamë -spot_img

Ditën e sotme një 32-vjeçar nga Kosova, i identifikuar si Vladimir Bardhi tentoi të kalonte Portin e Durësit  me shatë skulptura,  të cilat nuk kishin asnjë dokument përkatës.  Si pasojë gjatë kontrollit në automjetin tip “Benz”, pas evidentimit të faktit që skulturat ishin dokumentet që vërtetoniin origjinën apo pronësinë e tyre, 32- vjeçari është ëvnë në pranga.  Bëhet me dije se para oficerëve të Policisë Gjyqësore ai ka deklaruar se veprat që kishte në makinë nuk janë të një rëndësie të veçantë.

Njoftimi policisë: 

Port Durrës/Kontrolle të shtuara nga Policia Kufitare, për parandalimin dhe goditjen e krimeve ndërkufitare.

Goditet në port, një rast i tentativës për trafikim të veprave të artit.

Vihet në pranga një 32-vjeçar nga Kosova. Sekuestrohen 7 vepra arti (skulptura), të dyshuara si vepra arti.

Shërbimet e PKK Port Durrës, si rezultat i kontrolleve të shtuara për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e trafiqeve të paligjshme dhe kontrabandës, si dhe bazuar në analizën e riskut, në bashkëpunim me specialistët për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme të DVP Durrës, goditën një rast të tentativës për trafikim të veprave të artit.

Shërbimet e Policisë kanë kaluar për kontroll të detajuar, në vijën e dytë, automjetin tip “Benz” që drejtohej nga shtetasi V. B.

Gjatë kontrollit të ushtruar në bagazhin e automjetit që drejtonte ky shtetas, shërbimet e Policisë gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e provës materiale, 7 vepra arti (skulptura) për të cilat 32-vjeçari nuk dispononte asnjë dokument që vërtetonte origjinën e tyre apo pronësinë mbi to.

Në vijim të veprimeve procedurale për këtë rast, specialistët për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme të DVP Durrës arrestuan në flagrancë shtetasin V. B., 32 vjeç, banues në Kosovë, për veprat penale “Trafikimi i veprave të artit dhe kulturës” dhe “Kontrabanda me mallra të tjera”.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Durrës, për veprime të mëtejshme.

- Reklamë -spot_img

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj