Skandal/ Indianët e kërkuar ndërkombëtarisht për pastrim parash dalin ortakë me Lul Morinën, biznesmenin e fuqishëm

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vëllezërit indianë Nitin Sandesara dhe Chetankumar Sandesara të konfirmuar tashmë se do të ekstradohen sipas kërkesës së Gjykatës së New Delhit në Indi, mesa duket lënë shenjë edhe në Shqipëri.

Të akuzuar për pastrim parash të një shifre marramendëse, plotë 725 milionë dollarëve, vëllezërit kanë gjetur strehim në Shqipëri, ku jo vetëm janë marrë me biznes, por edhe janë pajisur me nënshtetësi shqiptare nga Presidenti Meta. Megjithatë nga ajo që është deklaruar në Shqipëri ata kanë pasur biznese të pastra, por kjo mbetet për t’u para nga hetimet në vazhdim. Megjithatë ata nuk janë krejtësisht të panjohur për botën e biznesit.

Nitin Sandesara dhe Chetankumar Sandesara ka krijuar dy kompani ku në bazë ka qenë ndërtimi: “Tulja Real Estate” dhe “Laxmi Real Estate&Investment”, mirëpo nga zbulimi i disa dokumenteve vërejmë se vëllezërit kanë qenë ortak edhe në  resortin “DRYMADES DREAM”.

Një nga resortët padyshim më të populluar në Dhërmi, ku administrator është një nga emra më të njohur në fushën e hoteleri-turizmit por edhe në botën e futbollit, Juljan Morina, ose siç njihet Lul Morina.

Nga dokumentet e bëra publike nga News Bomb, vërehet se Lul Morina i ka shitur 50% të aksioneve “LAXMI REALE ESTATE & INVESTMENT”, kompanisë së ndërtimit që kemi përmendur më lartë, e cila është krijuar nga vëllezërit indianë.

Ajo që ngelet mister është lidhja që vëllezërit që janë marrë prej vitesh me pastrim parash kanë pasur me biznesmenin Lul Morina…

Për të lexuar lajmin e plotë mbi mashtrimin e vëllezërve indianë klikoni këtu.

Shpërndaje
Share.

Komento