Situata nga pandemia, propozimi i kryebashkiakut shqiptar: Çdo të infektuari me Covid-19 t’i dhurohen…

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, duke u bazuar edhe në situatën e rënduar epidemiologjike në Kosovë për shkak të koronavirusit dhe rritjes së rasteve të reja me infeksionin, ka bërë një propozim interesant.

Me anë të një postimi në faqen e tij zyrtare rrjetin social Facebook, Ahmeti bërë një propozim i cili sipas tij është gati që të miratohet në Këshillin Bashkiak të qytetit, (Kuvendit Komunal).

Kryebashkiaku i Prishtinës, ka propozuar që çdo qytetari që infektohet me koronavirus t’i dhurohen nga 50 euro. Ahmeti ka theksuar që kjo pagesë synohet të bëhet përveç shërbimeve të tjera të ofruara nga sistemi shëndetësor kosovar.

Postimi i plotë:

Këto ditë do ta dërgojmë propozimin në Kuvendin Komunal që çdo qytetari të Prishtinës (zyrtarisht në regjistrin civil) që është i konfirmuar me Corona në listat e IKSHP të subvencionohet me 50 (pesëdhjetë) Euro në emër të shpenzimeve shëndetësore, jashta shërbimeve të ofruara nga sistemi jonë shëndetësor. E dijmë që është shumë modeste, por këto janë kapacitetet e Komunës tonë.

Shpresojmë që qeveria të shtojë subvencionim të tillë për krejt qytetarët e Republikës së Kosovës. Për modalitetet e kriteret do të ju njoftojmë me kohë.

Tashmë jemi dakorduar me partnerët e koalicionit në Pr e shpresojmë që të marrim mbështetjen e Partive politike të përfaqësuara në Kuvendin Komunal të Prishtinës./GazetaReforma.com/

Shpërndaje
Share.

Komento