fbpx

Siguria në kolaps! Njerëz të armatosur rrëmbejnë 317 nxënëse në Nigerinë veriperëndimore

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Njerëz të armatosur të paidentifikuar rrëmbyen 317 nxënëse nga qyteti Jangebe në Nigerinë veriperëndimore të Premten, tha policia, rrëmbimi i dytë i tillë brenda pak më shumë se një javë.

Një rritje e militantizmit të armatosur ka çuar në një prishje të sigurisë në veri të vendit më të populluar të Afrikës, ku rrëmbimet e shkollave po bëhen endemike.

“Komanda e Policisë së Shtetit Zamfara në bashkëpunim me ushtrinë kanë filluar një operacion të përbashkët kërkimi dhe shpëtimi me qëllim shpëtimin e 317 studentëve të rrëmbyer nga banditët e armatosur në Shkollën e Mesme Shkencore të Vajzave Qeveritare Jangebe,” tha policia në një deklaratë.

Rritja e rrëmbimeve ushqehet pjesërisht nga pagesa të konsiderueshme të qeverisë në këmbim të fëmijëve, kanë thënë zyrtarët, duke folur në kushte anonimiteti.

Komisioneri i informacionit i Zamfara, Sulaiman Tanau Anka, tha se persona të armatosur erdhën duke qëlluar në mënyrë sporadike në sulmin natën vonë në shkollë. “Informacioni në dispozicion për mua tha që ata erdhën me automjete dhe lëvizën studentët, ata gjithashtu lëvizën disa në këmbë,” tha Anka.

Rrëmbimet e shkollës dikur ishin domen i grupeve islamike verilindore Boko Haram dhe Shteti Islamik Provinca Afrikën Perëndimore, por taktika tani është miratuar nga militantë të tjerë në veriperëndim të Nigerisë.

Shpërndaje
Share.

Komento