fbpx

Bregu i Fildishtë bëhet vendi i dytë në botë që merr vaksinat COVAX

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bregu i Fildishtë mori një dërgesë të dozave COVID-19 nga struktura e ndarjes së vaksinave COVAX të Premten, duke u bërë vendi i dytë që përfiton nga një program që synon të sigurojë shpërndarje më të drejtë mes një grindje globale.

Një aeroplan që mbante 504,000 doza mbërriti në kryeqytetin tregtar Abidjan, duke i hapur rrugën kombit të Afrikës Perëndimore të nisë një fushatë vaksinimi javën e ardhshme.

Deri në fund të këtij viti, COVAX planifikon të japë gati 2 miliardë doza në mbi 90 vende me të ardhura të ulëta dhe të mesme, duke shpresuar të nivelojë një fushë loje që ka parë kombet më të pasura të vaksinojnë miliona ndërsa relativisht pak kanë marrë të shtëna në pjesët më të varfra të botë.

“Kjo luftë kundër pandemisë duhet të bëhet në një mënyrë demokratike,” tha Ministri i Shëndetësisë i Fildishtë Eugene Aka Aouele ndërsa përshëndeti mbërritjen e dërgesës.

“Demokratizimi i luftës u mundëson vendeve tona të marrin të drejtën për vaksinat në të njëjtën mënyrë si kombet e mëdha,” tha ai.

Grupi i parë nga COVAX u dorëzua në Ganë të Mërkurën. Plani duhet të sigurojë mbulim për deri në 20% të popullsisë së vendeve. Por nuk do të jetë e mjaftueshme për të arritur imunitetin e tufës dhe për të përmbajtur në mënyrë efektive virusin, duke i detyruar vendet afrikane të kërkojnë gjithashtu marrëveshje dypalëshe, donacione dhe një plan të prokurimit të Bashkimit Afrikan.

Dhe ndërsa shumë vende do të marrin doza COVAX falas, ata duhet të gjejnë financim për shpërndarjen dhe komunikimin me komunitetin.

Shpërndaje
Share.

Komento