Si asnjëherë më parë! Dani Alves kalon një vit pa asnjë trofe

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dani Alves duket i dhënë fund një sezoni futbolli me një trofe nën krahun e tij, pasi çuditërisht sezoni i vitit 2020/21 ka goditur përsëri me mbrojtësin brazilian që nuk arrin të fitojë asnjë të vetme titulli këtë vit, diçka që më parë ishte e paimagjinueshme.

Kjo ka ndodhur që kur ish-ylli i Barcelonës ishte përfaqësues i Sevillas në sezonin 2005/06, dhe ai i dha fund një sezoni pa medalje fituesish.

Sidoqoftë, viti i tij me Sao Paulo përfundoi në zhgënjim pasi një gol i vonë nga Palmeiras në minutën e 93-të vuri shpresat e tyre për titullin e kampionatit. Meqenëse Alves për herë të fundit nuk arriti të fitonte një trofe në një sezon, ai ka grumbulluar nderime të panumërta, duke u bërë lider në fitimin e 40 nderimeve të klubeve, diçka që askush tjetër nuk e ka arritur ndonjëherë.

Me Barcelonën ai fitoi gjithçka, përfshirë të qenit pjesë e vitit famëkeq ‘gjashtëmbëdhjetë’, dhe më pas ai fitoi një ligë dhe kupë të dyfishtë me Juventusin në Torino.

Sao Paulo ka Alves nën kontratë deri më 31 dhjetor 2022, por ky sezon i ka dhënë fund një prej sukseseve më të admirueshme të futbollit, i cili ka të ngjarë të mos ketë asnjëherë ndeshje.

Shpërndaje
Share.

Komento