Shtrati ku u dergj Anisa i mbushur plot me miza, nis dezinfektimi i banesës së familjes Josifi! Momenti kur nxirret nga shtëpia dysheku

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Videoja e mëposhtme sjell pamjet e rënda brenda banesës së familjes Josifi në Kombinat, ku ndodhi dhe horrori i vetëflijimit. Top Channel është futur me kamerën e tij brenda dhomës ku është dergjur për 15 muaj, trupi i Anisa Josifti dhe shtrati shihet i mbuluar nga mizat. Krah tij, Zhaneta kishte vendosur një ventilator që të ndihmonte në largimin e erës së rëndë dhe të insekteve.

Tashmë, dera e banesës së familjes Josifi qëndron e mbyllur, por fqinjët e pallateve përballë arrijnë t’i dallojnë me sy të lirë pas dritareve pa perde, dhomën dhe shtratin ku nëna dhe motra mbajtën në mënyrë makabre të pavarrosur vajzën tjetër. Në këtë shtrat ‘ferri’ vajza që u gjet gjysmë e dekompozuar, lyhej nga e ëma dhe e motra me vaj e uthull, në pritje të ringjalljes së pretenduar.

Mëngjesin e sotëm ka nisur edhe  dezinfektimi i banesës në Kombinat ku u mbajt e pajetë për muaj me radhë, Anisa Josifi.  Në vendngjarje ndodhen policia, zjarrfikësja dhe grupi i dezinfektimit. Po ashtu, është bërë i mundur edhe largimin e shtratit ku ka qëndruar për disa kohë, dyshohet 15 muaj, e vdekur Anisa. Kanë qenë fqinjët që e kanë bërë një kërkesë të tillë për shkak të erës së keqe që vinte nga kjo banesë, kjo për faktin se trupi i pajetë i Anisës është lyer me vaj e me uthull. Krevati ku kishte qëndruar Anisa ishte pranë dritares së dhomës së gjumit.

1594026800_dysheku.jpg

Ngjarja e rëndë u zbulua mbrëmjen e 2 korrikut dhe tronditi opinionin publik. Në pallatin parafabrikat mbrapa ish-Mapos rruga “Hamdi Cenoimeri”, dy trupat e vdekur të dy grave kanë “bashkëjetuan” për ditë me radhë me banorët e lagjes. Zhaneta Josifi, 56 vjeçe dhe Anisa Josifi 30 vjeçe, u gjetën të vdekura në banesë, ndërsa në gjendje të rëndë ishte edhe vajza tjetër e Zhanetës, Blerta Josifi 34-vjeçe. Kjo e fundit bashkë me nënën e saj kishin mbajtur në banesë trupin e pajetë të Anisës, të cilin e lyenin me vaj e uthur që të mos binte erë.

Blerta ndodhet e shtruar në spitalin Psikiatrik të Tiranës dhe vetëm dëshmia e saj mund të zbardhë detaje nga ngjarja. Ndërkohë hetimet kanë nisur dhe pritet të zbulohet se cilit sekt i besonin verbërisht gratë e familjes Josifi që shkuan drejt vetëflijimit.

Shpërndaje
Share.

Komento