Shtohen rastet me Covid-19, 12 të infektuar me koronavirus brenda 24 orëve

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ministrja e Shëndetësisë ka bërë me dije se në 24 orët e fundit janë konfirmuar 12 raste të reja më COVID-19.

Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 174 persona dhe pozitivë janë konfirmuar 12 qytetarë.

Nga këto 7 raste në Tiranë dhe 2 në Krujë, 2 në Fier dhe 1 në Durrës. Njoftimi është bërë nga Ministria e Shëndetësisë.

Të shëruar janë 6 pacientë.

Njoftimi i plotë

Ju bëjmë me dije të dhënat e 24 orëve të fundit të situatës së COVID 19 në Shqipëri.

Kurba epidemike ka paraqitur qëndrueshmëri gjatë dy javëve të fundit, por me luhatje ditore përkundrejt rasteve të raportuara dhe të identifikuara nga shërbimi epidemiologjik.

Për më shumë se 3 javë nuk kemi humbje jete dhe ky është një indikator që tregon qëndrueshmërinë e këtij shpërthimi epidemik.

Megjithatë, pas një situate të qëndrueshme dhe të stabilizuar të rasteve që kanë kërkuar shërbim spitalor, sot kemi një rritje të rasteve në spitalin infektiv. Aktualisht janë të shtruar 17 pacientë dhe 5 prej tyre janë në terapi intensive.

Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 174 qytetarë si të dyshuar të prekur me Covid19 dhe janë konfirmuar pozitivë 12 raste.

Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 7 raste në Tiranë, 2 në Fier, 2 në Krujë dhe 1 në Durrës. Të shëruar janë 6 qytetarë. Deri më sot janë konfirmuar pozitivë me COVID-19 në të gjithë vendin 981 qytetarë.

Prej tyre, rreth 79% janë të shëruar. Në vendin tonë aktualisht janë 173 persona aktivë me COVID19, kryesisht ne Tiranë, Durrës Krujë, Shkodër.

Nga fillimi i epidemisë janë kryer mbi 14 mijë testime molekulare dhe serologjike. Deri tani janë mbi 1300 testime serologjike në personel shëndetësor dhe pacientë, me një pozitivitet të përgjithshëm rreth 8%.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale fton qytetarët të tregohen të kujdesshëm, duke respektuar masat e vendosura.

Nëse keni shenja të Covid19 telefononi në numrin unik të Urgjencës Kombëtare, 127. Për informacion në lidhje me COVID19 dhe këshillim psikologjik, ju lutemi, telefononi në linjën e gjelbër 0800 40-40. COVID-19

Statistika (22 Maj 2020):

Testime totale 14259;

Testime molekulare 12933;

Testime serologjike 1326;

Raste pozitive 981;

Raste të shëruara 777;

Raste Aktive 173;

Humbje jete 31 (Qarku Tiranë 18, Durrës 6, Fier 3, Vlorë 1, Shkodër 2, Kukës 1).

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive është si vijon:

Tiranë 58; Durrës 48; Krujë 31; Shkodër 10; Berat 10; Kamëz 9, Fier 4, Elbasan 1, Mirditë 1; Korçë 1.

Shpërndaje
Share.

Komento