Shifrat në rënie! Humbin jetën tre persona dhe shënohen më pak se 150 raste të reja me COVID-19

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ministria e Shëndetësisë ka bërë me dije se gjatë 24 orëve të fundit 3 persona kanë humbur jetën nga pandemia e koronavirusit. Mësohet gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur betejën me COVID-19 një 57 vjeçar nga Lushnja dhe një 74 vjeçar dhe një 83 vjeçar nga Tirana.

Janë kryer në 24 orët e fundit 824 testime dhe janë konfirmuar 144 qytetarë të prekur me COVID19.

Rastet ditore të identifikuara si rezultat i gjurmimit, testimit dhe hetimit epidemiologjik janë si vijon :

55 raste në Tiranë, 15 në Fier, 10 në Elbasan, 9 në Vlorë, nga 7 raste në Durrës, Kurbin, Divjakë, Gramsh, 6 në Korçë, 5 në Lushnje, nga 3 raste në Shkodër, Pogradec, Delvinë, nga 2 raste në Krujë, Përmet, nga 1 rast në Kavajë, Berat, Gjirokastër.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 65 qytetarë, duke e çuar në 6733 që nga fillimi i epidemisë.

Situata në spitale vijon të jetë e qëndrueshme. Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 174 pacientë, 16 në terapi intensive nga të cilët 6 pacientë janë të intubuar.

COVID-19 – Statistika (16 Shtator 2020)

Testime totale                         76400

Raste pozitive              11816

Raste të shëruara        6733

Raste Aktive                 4740

Humbje jete 343 (Qarku Tiranë 165, Durrës 45, Shkodër 39, Elbasan 21, Fier 18, Korçë 15, Lezhë 13, Kukës 8, Dibër 7, Vlorë 6, Gjirokastër 4, Berat 2).

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë              2372

Durrës               526

Shkodër             365

Lezhë               274

Elbasan             262

Korçë               214

Fier                  212

Vlorë               181

Kukës               140

Berat               93

Dibër               51

Gjirokastër        50

Shpërndaje
Share.

Komento