Shifra rekord: 3 të vdekur dhe 90 raste të reja me Covid-19 në 24 orë

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se në 24 orët e fundit janë identifikuar 90 raste të reja, 3 humbje jete, 33 të shëruar në 24 orët e fundit.

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 362 testime për të dyshuar të prekur me Covid-19, nga të cilat janë konfirmuar 90 raste pozitive. Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 35 raste në Tiranë, 12 në Krujë, 10 në Kurbin, 8 në Vlorë, 6 në Shkodër, 4 në Përmet, 3 në Pogradec, nga 2 raste në Kukës, Lezhë, Kavajë, Lushnje, nga 1 rast në Kolonjë, Vau i Dejës, Kamëz, Durrës,
Situata në spitalin infektiv vijon të paraqitet me raste të shtuara ku aktualisht po trajtohen 80 pacientë, 8 prej tyre janë në terapi intensive, ndërsa 1 është i intubuar.

Ndërsa sa i përket foshnjës 1 muajsh e gjysmë që u shtrua mbrëmjen e djeshme, Ministria tha se po merr trajtim spitalor në gjendje të stabilizuar bashkë me nënën.

3 qytetarë kanë humbur betejën me Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit: një 57 vjeçar nga Shkodra, një 65 vjeçar nga Tirana dhe një 76 vjeçar nga Durrësi, me disa sëmundje bashkëshoqëruese kanë humbur jetën në spitalin Infektiv.

Nga ana tjetër, janë shëruar 33 qytetarë, duke e çuar në 1592 numrin e të shëruarve që nga fillimi i epidemisë.
Në vendin tonë aktualisht janë 1088 persona aktivë me Covid-19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Durrës.

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 409
Durrës 209
Shkodër 158
Vlorë 117
Fier 46
Lezhë 57
Korçë 32
Kukës 21
Elbasan 13
Gjirokastër 10
Berat 8
Dibër 8

Shpërndaje
Share.

Komento