Shënohen 6 humbje jete nga COVID-19, mes tyre mjeku pneumolog! Ja sa raste të reja u regjistruan në 24 orë

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sipas njoftimit zyrtar nga Ministria e Shëndetësisë, në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitië me COVID-19 dhe 101 qytetarë të tjerë dhe kanë humbur jetën dhe 6 pacientë.

Në njoftimin e ministrisë thuhet se nuk e kanë fituar dot betejën me sëmundjen në dy spitalet Covid, mjeku pneumolog 53 vjeçar me origjinë nga Tropoja, banues në Tiranë, si pasojë e insuficencës së rëndë respitarore, pavarësisht përpjekjeve të mjekëve të spitalit “Shefqet Ndroqi”. Një i ri 28 vjeç nga Shkodra, i shtruar prej disa ditësh në spital, me gjithë përpjekjet e mjekëve, nuk ka mundur të mbijetojë.
Ka humbur jetën edhe pas përpjekjeve të ekipit mjekësor një 68 vjeçare nga Tirana, një 71 vjeçar nga Kurbini, një 79 vjeçar nga Durrësi, me disa sëmundje bashkëshoqëruese, dhe një 77 vjeçar nga Shkodra.

Në total në të gjithë vendin prej fillimit të epidemisë janë kryer 42657 testime molekulare dhe serologjike, ndërkohë vijon gjurmimi dhe hetimi epidemiologjik nga strukturat e epidemiologjisë në të gjithë territorin.

Gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 13 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 3031, që nga fillimi i epidemisë.Ndërkohë 2417 raste aktive rezultojnë në të gjithë vendin dhe po ndiqen nga mjekët e familjes.

Aktualisht ne spitalet Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi”po trajtohen 122 pacientë te konfirmuar pozitiv ku 14 paciente janë në terapi intensive, 4 prej të cilëve pacientë të intubuar.

Ndërkohë java që sapo lamë, paraqiti nje shtim me 5.9% të numrit të rasteve pozitive krahasuar me rastet e konfirmuara në javën e 30. Incidenca 7 ditore rezultoi 24.66 raste pozitive për 100 mijë banore. Incidencën më të lartë e ka qarku i Tiranës, ndjekur nga qarku i Durrësit dhe i Shkodrës.

COVID-19 – Statistika (3 Gusht 2020)

Testime totale            42657

Raste pozitive              5620

Raste të shëruara         3031

Raste Aktive                2417

Humbje jete                172

(Qarku Tiranë 87, Shkodër 29, Durrës 22, Fier 9, Elbasan 6, Kukës 4, Vlorë 4, Korçë 4, Lezhë 4, Dibër 2, Berat 1)

Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive ditore është si vijon: 66 raste në Tiranë, 9 në Krujë, 7 në Lezhë, 5 në Shkodër, 3 në Durrës, nga 2 raste në Korçë, Elbasan, Kavajë, nga 1 rast në Lushnje, Tropojë, Kamëz, Pogradec, Selenicë.

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                                                                   1342

Durrës                                                                  302

Shkodër                                                               218

Fier                                                                        96

Vlorë                                                                     93

Lezhë                                                                    84

Korçë                                                                    78

Kukës                                                                    69

Elbasan                                                                 54

Berat                                                                     29

Dibër                                                                     28

Gjirokastër                                                           24

Shpërndaje
Share.

Komento