Sërish skena dhune në Wembley, tifozët hungarezë përplasen me policinë

0
454

Dhjetëra tifozë të Hungarisë u përplasën me policinë në fillim të ndeshjes kualifikuese të Kupës së Botës të vendit të tyre kundër Anglisë në Wembley të në skena që kujtojnë ditët më të këqija të huliganizmit të futbollit. Rreth 600 tifozë të Hungarisë u shtrënguan në një cep të vogël të stadiumit, shumë të veshur me bluzat e zeza të ultrasve që ndjekin vendin.

Ata kishin bërë batuta pasi lojtarët e Anglisë u gjunjëzuan kundër racizmit para fillimit, pasi lojtarët e Hungarisë qëndruan në këmbë dhe në vend të kësaj treguan simbolin e respektit në fanellat e tyre.

Ndërsa filloi ndeshja, telashet shpërthyen mes tifozëve dhe një grupi stjuardësh. Një linjë policie mbërriti më pas dhe disa po gjuanin me shkopinj gome mbi tifozët, shumë prej të cilëve u ngjitën mbi një barrierë dhe po godisnin me grusht personelin e sigurisë.

Një tifoz ra në tokë me gjakun me plagë në kokë, ndërsa disa policë u rrëzuan gjithashtu ndërsa tifozët i sulmuan. Policia më pas u largua nga hyrja poshtë një tuneli dhe tifozët u kthyen në vendet e tyre, me një grup policish të trazirave që erdhën në fuqi.

Incidenti vjen pasi pati telashe të mëdha në Wembley në finalen e Euro 2020, kur qindra tifozë vendosën barriera për tëhyrë pa biletë. Ai gjithashtu ndjek Hungarinë që gjobitet dhe ndalohet të ketë tifozë në terrenin e tyre si ndëshkim për abuzimin racist dhe hedhjen e tymueseve në Budapest kur ekipet u takuan në shtator.

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj