Sërish lëkundje tërmeti në vendin tonë, ja ku ishte epiqendra

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Duket se lëkundjet e tërmetit në vendin tonë nuk kanë të ndalur, pasi lëkundje të tjera janë regjistruar edhe pasditen e sotme.

Sipas Qendrës Sizmiologjike Europiane (CSEM) lëkundjet kanë qenë me magnitudë 3.0 ballë i shkallës Rihter dhe thellësi prej 10 kilometrash.

Ndërkohë  epiqendra e tërmetit ka qenë 4 kilometra larg Lushnjës dhe 33 kilometra larg qytetit të Elbasanit.

termeti2-1.jpg

Pavarësisht se lëkundjet janë ndjerë  në Lushnjë e Elbasan, deri tani nuk raportohet për dëme materiale.

Sakaq, dhjetëra lëkundje tërmeti janë ndjerë ditët e fundit në vend, duke i shqetësuar të gjithë teksa po afron koha e tragjedisë së madhe të tërmetit të nëntorit.

Mirëpo, specialistët kanë qetësuar duke thënë se qytetarët nuk duhet të kenë frikë, pasi tërmetet e fundit nuk kanë lidhje me tërmetin e Durrësit.

Shpërndaje
Share.

Komento